Monitorovat zdraví i ovládat dron, to podle texaských vědců v budoucnu zvládne speciální 'tetování'

Vědci z Texasu vyvinuli 'tetování', které by v budoucnu mohlo sloužit mimo jiné i jako monitor zdraví. Když se ale nalepí na správné místo, můžete s ním třeba ovládat i dron, a to jenom pohledem.

Tento článek je více než rok starý.

Austin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Je to vlastně nalepovací nanočip. Jeho základem se stal grafen, což je super tenká forma uhlíku. Je to taky jeden z nejpevnějších známých materiálů na světě, je ale výrazně lehčí a snadno recyklovatelný.

Má velmi dobrou vodivost, díky čemuž je mu přisuzovaná velká budoucnost v nanotechnologiích a výrobě třeba právě čipů do kůže, nebo v případě zmíněného tetování, na kůži. Jeho masovému rozšíření ale zatím brání třeba cena.

Monitor tepu i ovladač

Jak pro televizi BBC vysvětlila Nanshu Lu z texaské univerzity, grafen je zatím dražší než zlato. Očekává se ale, že by v následujících pěti letech měla cena klesat, a jakmile se dostane pod cenu zlata, bude výroba tetování dostupnější.

Tetování může sledovat elektrické výboje v těle, a tak sloužit třeba jako monitor tepu, nebo zaznamená pohyb svalstva, a tady se právě dostáváme ke dronům.

Vědci z Texasu totiž zjistili, že je tetování schopné při nalepení na správné místo sledovat pohyb víček a tím pádem i směr, jakým se člověk dívá a napadlo je dron naprogramovat tak, aby reagoval na signály z tetování.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme