Na konci dubna bude v Česku 10 000 případů nemoci covid-19, řekl šéf zdravotnických statistiků

Ke konci dubna bude podle modelu připraveného Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) kumulativně asi 10 000 pozitivně diagnostikovaných případů covid-19. Dál se počítá s tím, že seniorů mezi nimi bude asi 25 procent. Novinářům to ve středu řekl ředitel ústavu Ladislav Dušek.

Tento článek je více než rok starý.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 10:53 15. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf statistiků Ladislav Dušek

Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška je epidemie koronaviru v Česku na ústupu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do modelu se promítá počet neodhalených případů v populaci.

Současné předpoklady počítají asi s deseti procenty, přesnější údaje ukáže studie reprezentativního vzorku populace, jejíž výsledek bude známý podle Duška asi za dva týdny. Druhou zásadní proměnnou jednotkou je reprodukční číslo, které uvádí průměrný počet lidí, které jeden nemocný nakazí.

„Aktuálně směřujeme k reprodukčnímu číslu, které je rovno jedné,“ uvedl Dušek. Podle něj by číslo mohlo být i nižší než jedna, což by předznamenávalo už ústup epidemie, ale data z Velikonoc nebyla kvůli nižšímu počtu testů zohledněna. Poslední odhady počtu nakažených předpovídají ke konci dubna kumulativní počet nakažených okolo 10 000.

Oslabení epidemie ilustruje podle Duška i klesající počet nově diagnostikovaných z celkového počtu provedených testů. Vývoj šíření koronaviru v Česku je tak i nadále pod kontrolou.

Text pokračuje pod online reportáží.

„Nedochází k nárůstu počtu nakažených v rizikových skupinách, počtu hospitalizovaných ani pacientů s těžkým průběhem nemoci. Intenzivní péči potřebuje přibližně 30 procent hospitalizovaných,“ uvedl Dušek a potvrdil, že vzhledem k narůstajícímu počtu lidí propuštěných z nemocnice a vyléčených může být kapacita lůžkové péče obnovena i pro ostatní pacienty.

Nemocniční kapacita

Kapacita lůžkové péče je podle ředitele České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Vladimíra Černého dostatečná. „K dispozici máme celkem okolo 4000 lůžek. Systém je tak schopný pokrýt odhady počtu pacientů s nutností intenzivní péče,“ řekl Černý. V těžkém stavu je aktuálně pětina hospitalizovaných, nejvíce umírají lidé ve věkové skupině nad 65 let.

Podle Černého však není zatím žádný způsob léčby označen za spolehlivě efektivní. „Týká se to i Remdesiviru – ze 100 pacientů byl lék účinný pouze u 68,“ doplnil. Nemocnice tak musí být připraveny na případný nárůst nově infikovaných lidí.

Populaci bez protilátek hrozí nové vlny onemocnění covid-19, upozorňuje poslanec Svoboda

Číst článek

Budoucí vývoj

Absence vakcíny také znamená, že Česko se bude i nadále spoléhat na zavedená opatření. Jejich rozvolňování bude mít podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly další podmínky. „Budeme dodržovat vzdálenost od ostatních osob, budeme i nadále nosit roušky a dodržovat dezinfekci. Dopady uvolňování budeme hodnotit s dvoutýdenním odstupem,“ řekl Prymula. Důležitou součástí dalších fází bude i chytrá karanténa, jejíž ostré spuštění je plánováno na 1. května.

Odhadovat vývoj epidemie v následujících několika měsících si zatím tým odborníků netroufá. „Máme 7 variant, jak se může situace vyvíjet. A stejně jsou na tom i kolegové v sousedních zemích. Kterou zveřejníme, závisí na tom, jak velký podíl lidí v jednotlivých věkových kategoriích nemoc prodělal. Jde však stále o věštění z křišťálové koule,“ dodal šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

Ke středečnímu datu bylo v Česku během epidemie nového typu koronaviru potvrzeno celkem 6141 nakažených, 642 lidí se vyléčilo a 161 zemřelo.

tzr, ako, tef, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme