Zaorálek: Chceme navrhnout nulovou sazbu DPH u tištěných médií, velké akce určitě nebudou

Kdyby nepřišla pandemie, koncertovala by ve čtvrtek v Praze skupina Lucie, v pátek by začínal karlovarský filmový festival a chystaly by se další velké akce. Kvůli koronaviru jsou ale všechny zrušené nebo přeložené. „Podařilo se nám prosadit akce do 1000 osob a to je docela velká věc. Něco se dít bude, nebude to sice velké, ale bude,“ řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Tento článek je více než rok starý.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD | Zdroj: Úřad vlády ČR

Podle Zaorálka se nedá říct, kolik procent akcí, které se měly konat, nakonec neproběhne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko má oproti ostatním státům výhodu, protože bude možné pořádat různé akce a navštěvovat je budou moct tisíce lidí, tvrdí Zaorálek

„Velké akce stoprocentně nebudou. Shodli jsme se, že tento typ akcí je stále nejvíc rizikový, ale s hygieniky se nám podařilo domluvit, že se může sejít menší množství lidí. Myslím, že to pro naše léto má velký smysl.“

Ztráty a dopady

Poslanci by měli příští týden hlasovat o konečné podobě státního rozpočtu. Podle ministra je pro kulturu důležité, aby byl rozpočet schválen.

„Teď jsme trochu zastavili jednání, protože dokud nejsou schválené prostředky, je těžké se bavit o nějakých podpůrných programech. Bylo pro mě nepředstavitelné, že bychom se nedohodli na zvýšení schodku,“ řekl.

„Není to tak, že bychom vypláceli nějaké miliardové sumy, my totiž vyplácíme normální příspěvky, které máme. Získali jsme další finanční prostředky, v první várce 300 milionů a budeme vyjednávat o dalších,“ popsal objem podpory pro kulturu.

Babišova vláda chystá pomoc médiím. ‚Záleží na rozpočtu, teď nemůžeme rozdávat nic,‘ říká Zaorálek

Číst článek

Řada občanů, kteří se živí kulturou, jsou osoby samostatně výdělečně činné. Těm v úterý skončila možnost kompenzačního příspěvku, přestože někteří ještě nemůžou naplno pracovat.

„Dnes jsme se o tom bavili a potvrdili mi, že ta Pětadvacítka fungovala, že se k těm prostředkům dostali,“ uvedl s tím, že umělci už hrají. „Já jsem neslyšel, že by něco potřebovali,“ pokračoval ministr.

Média potřebují pomoc

Velkou debatu vyvolal nápad, že stát bude pomáhat zpravodajským médiím. Když se informace objevila, Zaorálek to komentoval, že na návrhu teprve pracují. „Teď jsme to trochu přibrzdili, protože se zaseklo vyjednávání o rozpočtu. A platí i tady, že jednat o nějakých dalších penězích nemá smysl, pokud člověk neví, že je skutečně bude mít,“ řekl nyní ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Minulý týden byl v Berlíně a německý přístup k podpoře médií je podle jeho slov dobrá inspirace. „Dočasná nulová sazba DPH tiskovin je něco, co už v Německu funguje a mě se to líbilo. Vím, že Ministerstvo financí je k tomu od začátku skeptické, ale hodlám se k tomu vrátit a navrhnout to.“

Médiím by mohl stát pomoci i dotacemi na digitalizaci nebo proplácením telekomunikačních poplatků. „Musí nám jít o to, aby mediální oblast nebyla tou pandemií devastována a nebyla ohrožena její pluralita. Připadá mi, že hledat způsob, jak férově pomoci v této oblasti je dobré, i když je to složité,“ dodal Zaorálek.

Tomáš Pancíř, vla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme