Nová protiraketová ochrana bude v rámci Severoatlantické aliance

Spojené státy americké oficiálně informovaly představitele České republiky o záměru odstoupit od plánované stavby vojenského radaru v Česku. Američané uvažují o jiném protiraketovém štítu, který by byl flexibilnější a účinnější než současný plán s pevným radarem v českých Brdech a antiraketovou základnou v Polsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar na atolu Kwajalein

radar na atolu Kwajalein | Foto: Miroslav Konvalina

Českému ministru zahraničí Janu Kohoutovi sdělila rozhodnutí o radaru americká delegace, vedená náměstkyněmi ministryně zahraničí Ellen Tauscherovou a ministra obrany Michele Flournoyovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle studie, kterou si nechal Obama vypracovat, nebyl dosavadní protiraketový program efektivní a neodpovídal současným hrozbám

Prezident USA Barack Obama v projevu ve Washingtonu potvrdil konec příprav na stavbu protiraketového štítu ve střední Evropě, konkrétně v Česku a Polsku. Předpověděl, že Spojené státy americké zvolí jiný model protiraketové obrany, která se efektivněji postaví k vyhrožování íránského režimu.

Důvodem změny amerického postoje k protiraketové obraně je podle ministra Kohouta výrazný růst hrozby použití raket krátkého a středního doletu. Cílem nového přístupu je zefektivnění obrany Evropy před touto hrozbou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Václav Klaus o kroku USA změnit projekt protiraketové obrany v Evropě

Prezidenta Václava Klause nepřekvapil krok Spojených států amerických, když ustoupily od výstavby radaru v Česku, Náznaky tohoto rozhodnutí se daly vypozorovat. Rozhodnutí americké strany podle Václava Klause není výrazem zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi.

Odstoupení Spojených států amerických od záměru vybudovat v České republice protiraketový radar uvítala Ruská federace, která tento plán v minulosti ostře kritizovala.

Prezident Dmitrij Medveděv označil zrušení amerických plánů na protiraketový štít v Česku a Polsku za zodpovědné rozhodnutí. Nyní je připravený pokračovat v dialogu o protiraketové obraně.

Další ruští představitelé připouštějí, že rozhodnutí Washingtonu by mohlo mít pozitivní vliv na vzájemné vztahy obou mocností. Zároveň ale odmítají možnost, že by bylo výsledkem tajné dohody, na jejímž základě by Moskva výměnou za zrušení radaru a protiraketové základny byla ochotna podpořit tvrdší přístup vůči Íránu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český ministr zahraničí Jan Kohout o důvodech změny projektu protiraketové obrany

Že by americká strana brala v potaz ruský odmítavý postoj, je vyloučené, uvedl po setkání s delegací USA ministr zahraničí Jan Kohout.

"Shodli jsme se, že o bezpečnosti aliančních partnerů se rozhoduje v Praze, Washingtonu, Bruselu a nikoli v Moskvě. Přesto máme zájem na spolupráci s Ruskou federací při ochraně proti raketám, protože čelíme společným hrozbám."

Jak dále řekl ministr Kohout, o budoucnosti antiraketového projektu se teď bude diskutovat na vyšší úrovni: "Spojené státy potvrdily, že další diskuse o rozvoji projektu protiraketové obrany a ochrany Evropy bude plynule pokračovat v rámci Severoatlantické aliance."

Česká republika se samozřejmě může do tohoto projektu zapojit, bude záležet na naší aktivitě, konstatoval po jednání s delegací USA ministr Kohout. Američané totiž potvrdili, že dál mají zájem na strategickém partnerství s Českou republikou v politice i vojenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajský souhrn v Ozvěnách dne Radiožurnálu o rozhodnutí USA nestavět protiraketový radar v Česku: Vysvětlení postoje Spojených států amerických, reakce českých politiků, budoucnost dotací pro brdské obce, reakce Polska, NATO a Ruska

S přehodnocením plánů na vybudování systému protiraketové obrany seznámili představitelé Pentagonu spojence v Severoatlantické alianci. Jak po jednání uvedl český velvyslanec při NATO Martin Povejšil, plánované základy v Polsku a Česku mají nahradit protiraketové střely: "Nové prostředky by měly být v budoucnu v různých fázích umístěny bud na moři nebo na zemi, jasné je, že v první fázi budou na lodích."

Američané oznámili, že pozemní raketový systém by mohli v Evropě rozmístit okolo roku 2015. Washington prý v této souvislosti uvažuje i o Česku a Polsku.

Předseda poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) v Radiofóru Českého rozhlasu 1 jednoznačně řekl, že USA tímto krokem zradili své spojence ve střední Evropě a že Barack Obama je pro dohodu s Rusy obětoval spojenectví dvou blízkých zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Vidím (ODS) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) - reakce na rozhodnutí USA o radaru

Místopředseda České strany sociálně demokratické Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraničí, v Radiofóru popřel, že by krok USA nestavět radar v Brnech bylo vítězstvím. K novému projektu dodal, že už nebude dvoustrannou prací, ale prací všech spojenců, celé Severoatlantické aliance.

Vedoucí katedry mezinárodních vztahů Masarykovy university Petr Suchý v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes rozlišil dopady amerického rozhodnutí na bezpečnostní a politické. Bezpečnostní budou dlouhodobé, politické velice rychlé: Posílení sebevědomí a asertivity Ruské federace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí katedry mezinárodních vztahů Masarykovy university Petr Suchý a politolog Josef Mlejnek mladší o příčinách a důsledcích rouhodnutí USA nestavět v Evropě protiraketový štít

Politolog Josef Mlejnek mladší ve zpravodajském souhrnu Stalo se dnes souhlasně podotkl, že byla mylná představa některých českých politiků, že si Spojené státy americké mohou dovolit dlouhodobě rozkolísané vztahy s Ruskou federací kvůli protiraketovému štítu v Evropě.

Lenka Kabrhelová, Pavel Polák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme