Petice za zrušení koncesionářských poplatků dorazila do Senátu

Senátoři budou koncem týdne opět rozhodovat o zrušení koncesionářských poplatků. Předloha zákona z pera občanského demokrata Richarda Svobody by měla místo pravidelné platby od koncesionářů zajistit veřejnoprávní televizi a rozhlasu výnos z daně z přidané hodnoty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu

Schůze Senátu | Foto: www.senat.cz

Petici, která se přimlouvá za konec poplatků, dnes předali senátor za ODS Richard Svoboda a europoslanec Edvard Kožušník ze stejné strany předsedovi horní komory Přemyslu Sobotkovi.

Požadavek nahradit poplatky penězi ze státního rozpočtu podpořilo na webu 41.000 lidí, petiční archy ale za necelého půlroku podepsalo necelých 1200 signatářů. O návrhu bude ve čtvrtek jednat právě Senát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Edvard Kožušník (ODS) a Alena Gajdůšková (ČSSD) v diskusi Radiofóra

Předkladatelé novely tvrdí, že tato změna ušetří peníze, které teď Česká televize a Český rozhlas dávají České poště za výběr poplatků. Podle Edvarda Kožušníka bude nový působ financování také šetrnější k ekonomicky slabším.

"Když se podíváme na segmenty sociálně slabších občanů, tak z logiky věci právě výběrem daně tito občané ušetří, protože většinou sociálně slabší skupiny daně neplatí. V tomto případě bych dokonce řekl, že tento výběr financování veřejnoprávních prostředků je spravedlivější," argumentoval ve vysílání Radiožurnálu Kožušník.

Kritici se obávají ohrožení nezávislosti

Kritici, zejména z řad levicových poslanců, naopak předloze vytýkají, že financování ze státního rozpočtu posílí vliv politiků na média veřejné služby. Myslí si to i místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková.

"Je evidentní, že tam, kde je to placeno, a proto to má většina Evropy, prostřednictvím rozhlasových a televizních poplatků, tak to nepodléhá každoroční debatě v Poslanecké sněmovně při schvalování rozpočtů, je tam daleko menší politický vliv, čili média jsou nezávislá," zdůraznila Gajdůšková.

Návrh v aktuální podobě má České televizi a Českému rozhlasu nahradit od roku 2012 příjem ze zrušených poplatků odpovídajícím příspěvkem ze státního rozpočtu v celkové výši 7,8 miliardy korun. Příjmy by byly stanoveny zákonem, stejně jako je zákonem dána výše poplatků. Ta je u rozhlasu 45 korun a u televize 135 korun měsíčně.

Český rozhlas i Česká televize změnu financování odmítají. "Český rozhlas trvá na svém stanovisku a zásadně nesouhlasí s návrhem senátora Svobody, protože ruší základní princip veřejnoprávnosti. Skutečně je zásadní, aby Český rozhlas byl financován samostatně, nikoliv v rámci výběru daní a jejich rozdělování, a opravdu bez přímého vlivu politické a výkonné moci," uvedla za Český rozhlas jeho mluvčí Eva Tichá.

Martin Hromádka, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme