Pražský dopravní podnik zrušil tendr na distribuci novin. Magistrát v minulosti žádal vyloučení Mafry

Dopravní podnik hlavního města Prahy bez udání důvodu zrušil tendr na pronájem míst pro distribuci novin v metru. Vedení magistrátu přitom v minulosti podnik žádalo o vyřazení deníku Metro ze zakázky. Náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) koncem června uvedl, že z tendru by měl být vyloučen kvůli střetu zájmů. Deník metro totiž patří do vydavatelství Mafra vlastněného Agrofertem ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské metro, ilustrační foto

Mediální společnost Mafra rozdává v podzemní dráze deník Metro od roku 2008 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mediální společnost Mafra rozdává v podzemní dráze deník Metro od roku 2008.

Novou zakázku na distribuci Pražský dopravní podnik vyhlásil koncem dubna. Počítala s pětiletou smlouvou, její hodnota byla vyčíslena na 450 milionů korun.

Scheinherr: Deník Metro by měl být vyřazen z tendru na distribuci v metru, stále ho vlastní Babiš

Číst článek

Zda na zrušení zakázky měl vliv střet zájmů, ovšem mluvčí dopravního podniku Daniela Šabíka nepotvrdil. Podle něj byla zrušena „bez udání důvodu“.

„Tendr vypíšeme znovu, jakmile bude připravena zadávací dokumentace,“ řekl mluvčí Seznam Zprávám.

Ve zrušeném tendru měli uchazeči podávat nabídky do 21. května. Jednou z podmínek byla zajištěná inzerce pro dopravní podnik. Vybraná firma měla s distribucí novin začít v červenci. Uchazeči o zakázku museli vyplnit také čestné prohlášení, podle kterého vyhovují omezením podle zákona o střetu zájmů.

‚Zákon i politická slušnost‘

Právě kvůli střetu zájmů podle Scheinherra nemají Babišovy firmy profitovat z veřejných zakázek.

„Vyřazení médií skupiny Agrofert ze zakázky vyžaduje zákon i základní politická slušnost. Dopravnímu podniku jsme coby zástupci stoprocentního majitele tento názor jasně vyjádřili a požadujeme, aby jej společnost ve zpracování veřejné zakázky beze zbytku respektovala,“ uvedl v červnu náměstek pražského primátora.

„Fakt, že do jeho (Babišovy) peněženky jde každá koruna, kterou tahle firma vydělá, nepřekryje ani trojnásobný nátěr gumoasfaltem,“ doplnil tehdy.

Přelomové rozhodnutí: Úřad práce porušil zákon o střetu zájmů, důvodem byl nákup reklamy u Mafry

Číst článek

Pražský dopravní podnik si tendr jako městem vlastněná akciová společnost zajišťuje sám a vedení magistrátu do něj nemůže zasahovat. Scheinherr nicméně jako předseda dozorčí rady podniku požadoval přezkoumání pravdivosti prohlášení uchazečů o tom, že nejsou ve střetu zájmů.

Už v květnu napsal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vedení Dopravního podniku dopis, ve kterém podle Deníku N poukazoval na zjištění auditorů Evropské komise. Podle nich může Babiš ovládat své firmy bez ohledu na jejich převedení pod svěřenské fondy, tím pádem by se tyto společnosti neměly účastnit veřejných zakázek a dostávat dotace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme