Evropský parlament jasnou většinou schválil usnesení, které kritizuje Babišův možný střet zájmů

Poslanci Evropského parlamentu v pátek jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha/Brusel (Aktualizováno: 22:58 19. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Český premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Profimedia

Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.

Usnesení vychází z debaty o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kterou poslanci vedli v lednu a v níž řada z nich situaci v Česku kritizovala. Pro rezoluci hlasovala i většina českých poslanců, proti se vyslovili zákonodárci zvolení za Babišovo hnutí ANO.

Rezoluci podpořila i většina z 21 českých poslanců od členů lidovecké frakce přes piráty po konzervativce z ODS. Proti se vyslovila pětice zákonodárců zvolených za ANO, pouze poslankyně Radka Maxová se zdržela hlasování. Usnesení odmítli také dva politici SPD Ivan David a Hynek Blaško, kteří byli proti jako jediní zástupci nacionalistické frakce. Komunistická poslankyně Kateřina Konečná, jejíž strana v Česku podporuje Babišovu vládu, se zdržela hlasování.

Přijatou rezoluci ostře zkritizovali europoslanci hnutí Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. V prohlášení citovaném agenturou MTI jej označili za „tvrdý útok“ na nezávislost českých úřadů. Orbánův způsob vládnutí je přitom většinou europoslanců kritizován jako autoritativní a unijní instituce kvůli němu vedou proti Maďarsku řízení pro možné porušování evropských hodnot.

Řízení se může protáhnout

Text vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla nástroj, který by konfliktům zájmů napříště efektivně zabránil. Současné auditní řízení, kterým komise Babišův vztah k Agrofertu a právo firmy pobírat dotace prověřuje, se podle poslanců může vzhledem k nejasně definovanému postupu táhnout velmi dlouho.

50 bodů kritizujících Babišův možný střet zájmů. Europoslanci projednají kauzy českého premiéra

Číst článek

Babiš podle textu rezoluce stále kontroluje holding Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku, což „zpochybňuje nezávislý a objektivní výkon jeho funkce“. Pokud audity Evropské komise prokážou střet zájmů, měl by se podle europoslanců premiér buď vzdát veřejných funkcí, zbavit veškerého spojení s Agrofertem nebo by firma neměla přijímat evropské peníze, konstatuje Evropský parlament.

Loňská zpráva auditorů, která se týkala dotací ze strukturálních fondů unie, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Premiér to odmítá a usnesení Evropského parlamentu i jeho misi v Česku označuje za zpolitizovanou záležitost, která má ovlivnit výsledek dosud neukončené auditní procedury. S tím poslanci nesouhlasí.

Urážky jsou nepřijatelné

Usnesení se vrací také k únorové návštěvě členů výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu v Česku, během níž poslanci dospěli k závěru, že české úřady nedokážou střety zájmů kontrolovat a řešit. Babiš v souvislosti s misí označil její šéfku Moniku Hohlmeierovou za pomatenou a české členy Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu za vlastizrádce. Poslanci v textu „rázně odsuzují užití urážlivých výrazů“ od Babiše a označují za nepřijatelné, že europoslanci kvůli své práci dostávají výhrůžky.

Poslanci v textu rovněž přivítali obnovení Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. O tom rozhodl v prosinci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman poté, co jej dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil.

Předloni v prosinci poslanci schválili podobné usnesení, které vyzvalo Komisi k zastavení dotací pro Agrofert do doby, než bude otázka Babišova možného střetu zájmů objasněna. Podpora páteční rezoluce je však větší. Pro tehdy hlasovalo 434 politiků, proti bylo 64 a hlasování se zdrželo 47 členů Evropského parlamentu.

Reakce Agrofertu

Holding Agrofert se v pátek večer proti usnesení Evropského parlamentu ohradil. Rezoluce podle firmy nemá žádnou váhu a má za cíl ovlivnit probíhající auditní řízení. Agrofertu vadí, že evropští poslanci nepožádali firmu o stanovisko. Misi rozpočtového výboru Evropského parlamentu do České republiky vnímá holding jako zpolitizovanou a účelovou. V souvislosti s Andrejem Babišem se Agrofert v prohlášení dovolává presumce neviny.

Podobně se členové představenstva holdingu vyjádřili i v dopise, který tento týden před jednáním adresovali předsedovi Evropského parlamentu Davidovi Sassolimu. V dopise členové představenstva Agrofertu vyjádřili zklamání nad tím, že je kvůli politickým potyčkám špiněno jméno firmy. Audit Evropské komise je podle vedení holdingu neukončený a obsahuje nepravdivé informace o spojení Agrofertu s osobou premiéra Babiše.

Bývalá firma? Babiše jako osobu s rozhodujícím vlivem na Agrofert eviduje i Velká Británie

Číst článek

Britská evidence

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský minulý týden prozradil, že by poslanci mohli v jednání hovořit i o evidenci premiéra Andreje Babiše v britském obchodním rejstříku jako ovládající osoby jedné z dceřiných společností holdingu Agrofert. Na existenci evidence upozornil na začátku června Radiožurnál.

Podle britského obchodního rejstříku má premiér rozhodující vliv na dceřinou firmu Agrofertu – společnost Greenchem. Záznam tam vložila sama firma, a to loni v červnu. Andrej Babiš je podle něj osobou s rozhodujícím vlivem proto, že firmu může kontrolovat přes svěřenské fondy. To v praxi znamená, že podle britských úřadů může de facto ovládat i celý koncern.

Sám Babiš se k údajům z britského rejstříku odmítl pro Radiožurnál vyjádřit s tím, že na dotazy o holdingu Agrofert nehodlá odpovídat. 

onz, jt, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme