Maďarsko si v roli předsedající země EU zatím příliš dobře nevede

Pověst Maďarska, které právě předsedá Evropské radě, se zdá být pošramocená. Podle pozorovatelů se země příliš nezapojila v otázce konfliktu v Libyi, ani se jí nedaří pořádat některé důležité summity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Viktor Orbán | Foto: European Commission Audiovisual service

Například východní summit sedmadvacítky za účasti USA, který se měl na konci května odehrát v Budapešti, odložili Maďaři na druhou polovinu roku, kdy už bude EU předsedat Polsko. Podle Maďarska má teď Evropa jiné starosti – například dost problémů se svými jižními sousedy, se severní Afrikou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Budapešti Gregor Martin Papucsek v Odpoledním Radiožurnálu.

Podle nejnovějších informací se ale setkání na podobné úrovni nakonec přeci jen uskuteční. Opět na konci května, tedy ještě během maďarského předsednictví, ovšem nikoli pod jeho patronací a na maďarském území, ale ve Varšavě v Polsku. A to dokonce za přítomnosti amerického prezidenta Baracka Obamy.

Podobné zprávy tak stále více podněcují pozorovatele a komentátory v Maďarsku, aby psali o tom, že maďarské předsednictví je neúspěšné. Už teď v poločase píšou levicové deníky dokonce o velké pomyslné facce, kterou premiér Viktor Orbán dostal z Washingtonu.

Přestože předsedající země už nemá v zahraniční politice Evropské unie tak velký vliv, neboť na to má Unie svou hlavní diplomatku Cathrine Ashtonovou, většina pozorovatelů se pozastavuje nad tím, že Maďarsko hraje tak malou roli při konfliktu v Libyi. Například minulý týden nebyl Viktor Orbán ani pozván do Paříže na rozhodování o vojenské akci, zatímco jeho polský kolega ano.

Spor Viktora Orbána se západoevropskými státy pramení například v tolik diskutovaném mediálním zákoně, který ale měl mimořádně negativní ohlas třeba také ve Spojených státech. Dalším trnem v oku západním zemím byla i mimořádná zdanění bank nebo telekomunikačních a energetických společností, které z velké části patří francouzským a německým majitelům.

Gregor Martin Papucsek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme