Pobodaný gdaňský primátor Adamowicz zemřel, podlehl zraněním po atentátu

Primátor severopolského Gdaňsku Paweł Adamowicz podlehl vážným zraněním, která mu v neděli způsobil útočník během charitativního večera v centru města. V prohlášení to uvedli lékaři gdaňské univerzitní nemocnice. Atentátník zasáhl Adamowicze několikrát patnácticentimetrovým nožem do oblasti srdce a břicha poté, co vtrhl na pódium. Primátora na místě půl hodiny oživovali, pak podstoupil několikahodinovou operaci.

Tento článek je více než rok starý.

Gdaňsk (Aktualizováno: 15:48 14. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor Gdaňsku Paweł Adamowicz krátce před útokem

Primátor Gdaňsku Paweł Adamowicz (s mikrofonem) krátce před atentátem | Foto: Agencja Gazeta/Bartosz Banka | Zdroj: Reuters

Třiapadesátiletý primátor hovořil na pódiu při tradiční polské dobročinné akci, když na scénu v neděli okolo 20.00 vběhl muž, který jej pobodal.

Třiapadesátiletý Paweł Adamowicz byl primátorem téměř půlmilionového Gdaňsku od roku 1998. Dříve byl, jak sám uvedl, velmi konzervativní, v roce 2017 už ale šel v čele gdaňského Průvodu rovnosti LGBTI. Opakovaně říkal, že jako katolík podporuje kosmopolitní Gdaňsk. Jeho politickou kariéru poznamenaly obvinění z nepravdivých majetkových přiznání. Kvůli aféře v roce 2015 přerušil své členství v Občanské platformě. Voliči ho znovu zvolili primátorem loni na podzim, když ve druhém kole podporovaný Občanskou platformou a levicí porazil protikandidáta ze strany Právo a spravedlnost.

Útočník poté podle svědků a natočených záběrů vykřikoval a pohyboval se po pódiu. „Haló! Haló! Jmenuju se Stefan, seděl jsem nevinně ve vězení, seděl jsem nevinně ve vězení. Občanská platforma mě mučila, právě proto dnes zemřel Adamowicz,“ křičel muž do mikrofonu z pódia. Adamowicz byl dříve členem této strany.

Pochody mlčení

Primátora na místě útoku půl hodiny oživovali, poté ho dlouhé hodiny operovali v gdaňské nemocnici a jeho stav byl až do odpoledne kritický, dýchaly za něj přístroje.

Během operace lékaři použili na 41 jednotek krve a obyvatele města vyzvali, aby šli další krev darovat. A Gdaňsk poslechl – lidé stáli celý den v transfuzních stanicích fronty.

V řadě polských měst se večer budou konat pietní akce a shromáždění proti nenávisti a násilí. Polský prezident Andrzej Duda na úterý v Gdaňsku plánuje společný pochod všech parlamentních politických stran.

Reakce z Polska i Evropy

„Vražda primátora Adamowicze je pro nás všechny ohromnou tragédií. To je velké zlo, které vzbuzuje odsouzení. Velký smutek a žal,“ napsal polský premiér Mateusz Morawiecki na twitteru s nejhlubšími výrazy soustrasti rodině.

„Nepřátelství a násilí přinesla nejtragičtější činy a bolest. Nesmíme se s tím smířit,“ napsal pak prezident Andrzej Duda.

Pan Prezydent Paweł Adamowicz odszedł. Łączę się żalu i modlitwie z Jego Najbliższymi, Przyjaciółmi i wszystkimi Ludźmi dobrej woli. Proszę Pana Boga o wsparcie dla Rodziny Zmarłego.
Wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek i ból. Nie wolno nam się z tym pogodzić.

14:54 – 14. 01. 2019

1472 8918

Podle šéfa opoziční Občanské platfromy, jejímž byl Adamowicz do roku 2015 dlouholetým členem, zemřel skvělý človek. „Během svátku lásky, který má nás všechny spojovat v jedno společenství, došlo k atentátu na primátora Pawła Adamowicze. Zemřel skvělý člověk, velký občan republiky, manžel a otec dvou dcer,“ napsal podle Polské tiskové agentury Grzegorz Schetyna v prohlášení.

„Jsem zdrcený zprávou o smrti Pawła Adamowicze. Jaké bezdůvodné násilí. V mysli a v modlitbě jsem s jeho blízkými a přáteli. Bude se nám po tobě stýskat, v Gdaňsku, Polsku, Evropě,“ napsal na twitteru místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Pachatel recidivista

Útočníkem byl podle profilu sestaveného polskými médii sedmadvacetiletý Stefan W. z Gdaňsku. Oblečený v džínech, černé bundě a čepici, vtrhl na scénu a patnácticentimetrovým vojenským nožem zasadil primátorovi několik ran. Z vězení vyšel přitom Stefan W. podle Polské tiskové agentury teprve loni v prosinci.

Trest pět a půl roku dostal za ozbrojené loupeže poboček bank v Gdaňsku v roce 2013. Ve vězení se věnoval posilování. Podle informací televize TVN24 byl ve věznici pod dohledem psychiatrů a často izolovaný od ostatních a podle deníku Gazeta Wyborcza se léčil na psychiatrii už v dětství.

Loupil kvůli penězům na taxi a kasino. Kdo je Stefan W., který zavraždil primátora polského Gdaňsku?

Číst článek

Od nedělního večera je muž ve vazbě. Policie jeho jméno zatím nepotvrdila, sdělila ale, že má kriminální minulost. O jeho motivech se hojně spekuluje, policie ani prokuratura se k nim dosud nevyjádřily.

Intenzivní vyšetřování

„Prokuratura se chystá muže obvinit z pokusu o zabití a pravděpodobně bude pod dohledem psychiatrů,“ informoval v pondělí po poledni na tiskové konferenci zástupce generálního prokurátora Krzysztof Sierak. Podle něj existují pochybnosti o příčetnosti pachatele.

Státní zástupci už vyslechli dvacet svědků, zajistili nahrávky, telefony i počítače a čekají na výsledky krevních testů na přítomnost alkoholu či omamných a psychotropních látek. Prověřovat se bude i zabezpečení celé akce.

Polsko se bezpochyby nevyhne smutné i vyhrocené debatě o bezpečnosti akcí, politiků i důvodech celého činu, které podle některých mohou spočívat ve vysoké politické polarizaci země.

Podobnou diskusi vedla země po střelbě v roce 2010 v Lodži, kdy útočník v kanceláři tehdejší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) zastřelil jejího zaměstnance a dalšího postřelil. Za politicky motivovaný čin dostal doživotí.

Paweł Adamowicz 1965-2019

14:51 – 14. 01. 2019

8519 22638

Adamowicz byl primátorem Gdaňsku od roku 1998, pošesté byl do této funkce zvolen loni v listopadu. V 80. letech byl součástí protikomunistického odborového svazu Solidarita, který v přístavním městě vznikl.

Byl považován za liberála, podporoval například boj za práva sexuálních menšin a loni se zastal i místní židovské komunity poté, co na gdaňskou synagogu zaútočili vandalové. Za Adamowiczova vedení byla v jižní části města v roce 2011 přejmenována jedna z ulic po někdejším československém a českému prezidentovi na třídu Václava Havla.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme