Pilot, vášnivý cyklista i jeden z nejbohatších lidí na světě. Na thajský trůn oficiálně usedl Ráma X.

V Thajsku byl v sobotu formálně korunován král Mahá Vatčirálongkóna jako Ráma X. Konstitučním monarchou se stal před dvěma lety, kdy zemřel jeho otec Pchúmipchon Adundét, avšak korunovační obřady byly odloženy až po skončení období smutku za minulého krále. Sobotní část třídenních obřadů spočívá v náboženských rituálech a převzetí insignií.

Tento článek je více než rok starý.

Fotočlánek Bangkok (Aktualizováno: 11:20 4. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královští astrologové připravili a propočítali program do posledního detailu a korunovační obřad vede pět nejdůležitějších mnichů v zemi

Královští astrologové připravili a propočítali program do posledního detailu a korunovační obřad vede pět nejdůležitějších mnichů v zemi | Foto: Thai TV | Zdroj: Reuters

Thajský král Ráma X. má za sebou první část své královské korunovace, v rámci níž dostal na hlavu velkou korunu vítězství, která váží přes sedm kilogramů.

Celý obřad pečlivě naplánovali dvorní astrologové a následník trůnu se musel v přesně stanovený čas obléct do bílé barvy.

Thajská princezna chce být premiérkou. ‚Nevhodné a neústavní,‘ řekl o jejím rozhodnutí král

Číst článek

Samotné korunovaci předcházel purifikační ceremoniál, při němž byl panovník, oděný v bílém rouchu, pomazán posvátnou vodou pocházející z různých míst. Jakmile voda začala proudit na královu hlavu, ozvala se palba děl pocházejících z 19. století a používaných speciálně u příležitosti korunovace. Každé z nich vypálilo deset salv.

Po purifikačním, tedy očistném ceremoniálu následovalo pomazání. Vatčirálongkóna, tentokrát už ve zlatem zdobeném královském oděvu, seděl na osmistranném trůnu s osmi hodnostáři po boku.

Každý z nich mu na hlavu nalil posvátnou vodu a stejně tak i devátý hodnostář, coby zástupce boží. Obřad zasvěcení skončil umístěním devítistupňového baldachýnu nad trůn. Vodu použitou při prvních dvou rituálech odebrali buddhističí mniši a bráhmanští kněží v dubnu ze 117 různých zdrojů v celé zemi.

200 let stará koruna

Posazení těžké, více než 200 let staré koruny na královu hlavu, bylo podle agentury AP konečným rituálem korunovačního ceremoniálu.

Vatčirálongkóna si ji na hlavu s pomocí hodnostářů posadil sám a podle Reuters její pozici během ceremoniálu několikrát upravoval. Koruna vítězství je vysoká 66 centimetrů. Je symbolem hory Méru, uctívané jak hinduisty, tak buddhisty. Svou vahou má koruna symbolizovat královo panovnické břemeno. Na vrcholu koruny kuželovitého tvaru je velký diamant z Kalkaty.

Kromě sedmikilové zlaté koruny král pozvedl také žezlo a posvátný, znovunalezený meč, který si siamští králové předávají už od 14. století.

Nejstarší vládnoucí dynastie má nového císaře, na japonský trůn nastoupil Naruhito a začala éra Reiwa

Číst článek

Ke korunovanému králi se už přidala i jeho manželka Suthida, se kterou se před několika dny šestašedesátiletý monarcha oženil.

Ve svém prvním proslovu dnes král, sedící na vyvýšeném trůnu nad královnou, členy královské rodiny a bráhmanskými kněžími, slíbil, že bude „vždy panovat spravedlivě a v zájmu dobra království a národa“.

Po sobotních obřadech bude v neděli následovat průvod, v němž krále vojáci ponesou ve zlatých nosítkách. V pondělí se pak panovník objeví na balkoně královského paláce v Bangkoku a přijme zahraniční diplomaty.

Před palácovými zdmi se v sobotu sešly davy lidí. Mnozí na sobě měli žluté košile, sledovali dění v paláci na obrazovkách a měli s sebou královy portréty i státní vlajky. Jak upozornil Reuters, žlutá barva v thajské kulturní tradici symbolizuje pondělí, což je den králova narození, a je to rovněž barva slunce, jež je zastoupením panovníka v rámci vesmíru.

Král přijal zlatou plaketu se svým jménem a titulem, rovněž královský horoskop a pečeť.

Večer Vatčirálongkóna provede soukromou oslavu nastěhování do královské rezidenci a zůstane v ní stejně jako jeho předchůdci přes noc.

Pět nejdůležitějších mnichů

Ráma X. stojí v čele království už víc než dva roky od smrti svého otce. Velkolepý obřad vychází z prastarých, brahmánských tradic a země ho naposledy zažila před sedmdesáti lety.

Královští astrologové připravili a propočítali program do posledního detailu a korunovační obřad vede pět nejdůležitějších mnichů v zemi.

Pchúmipchon Adundét vládl Thajsku rekordních 70 let. Královskou korunovaci, která vyjde odhadem na 30 milionů dolarů (téměř 700 milionů korun), tak zažívá většina Thajců poprvé.

Podle thajské ústavy má král jen omezenou politickou moc, většina obyvatel země ale své panovníky uctívá téměř jako bohy. Zákony země navíc urážku královského majestátu tvrdě trestají, často mnohaletým vězením, a tak se kritika monarchy objevuje jen výjimečně.

daj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme