Neznámí vlastníci, redaktoři a neprůhledné finance. Přečtěte, kdo v Česku šíří dezinformace

Přiživují společenský neklid a strach, produkují nepřesné nebo nepravdivé informace. Na jedné straně demonizují Západ, na druhé chválí Východ. Dezinformační weby získávají na síle a éra sociálních sítí jim dodává čím dál vyšší popularitu. Jejich vlastníci, finanční zdroje i redaktoři přitom často zůstávají běžnému čtenáři naprosto neznámí. Podívejte se na největší české šiřitele hoaxů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázka titulku článku Parlamentních listů

Ukázka titulku článku Parlamentních listů | Foto: repro foto Parlamentní listy

Co do četnosti sdílení mají šiřitelé klamavých informací nad seriózními zprávami navrch. Odhalila to analýza Českého rozhlasu, který srovnal dvacet nejsdílenějších zpráv za poslední rok ze standardních zpravodajských serverů a z dezinformačních webů.

100 nejsdílenějších falešných zpráv v Česku: dezinformace mají větší zásah než pravdivé zprávy

Číst článek

Společným znakem webů zveřejňujících „fake news“ a hoaxy bývají neprůhledné financování a téměř neproniknutelná vlastnická struktura. Typické je pro ně také vydávání tendenčních nebo zcela lživých zpráv bez ohledu na fakta. Autoři článků jsou přitom prakticky vždy anonymní nebo se skrývají za pseudonymy. Zpravodajský web Českého rozhlasu na základě studie think-thanku Evropské hodnoty vybral nejúspěšnější tuzemské servery, které spadají do této kategorie.

Parlamentní listy

Web parlamentnilisty.cz funguje už od roku 2008. Za tu dobu se z něj co do návštěvnosti stal podle projektu NetMonitor nejpopulárnější dezinformační portál. Na běžného internetového uživatele přitom mohou kvůli znění své domény Parlamentní listy působit jako oficiální médium Parlamentu ČR. Čtenáři tam narazí na zprávy, komentáře, blogy i profily některých politiků.

Podle samotného serveru patří mezi jeho stálé partnery i zavedená média, která o tom přitom často vůbec neví. To samé platí i pro státní instituce. Jaká je přesná role těchto partnerů, web neuvádí.

Parlamentní listy provozuje společnost Our Media a.s., kterou spoluvlastní senátor a majitel hazardní skupiny Synot Ivo Valenta.

Titulek článku na serveru Parlamentní listy | Foto: repro foto Parlamentní listy

Texty Parlamentních listů jsou kromě obsahu typickými také dlouhými a zpravidla útočnými titulky. Vyskytují se zde extrémní názory z různých směrů, obvykle prezentované skrze rozhovory s osobnostmi. Jak si všimli autoři zmiňované analýzy falešných zpráv, takovým rozhovorem, případně přepsáním vyjádření známé osobnosti pro jiné médium, lze dodat neověřitelným, nepravdivým nebo záměrně lživým výrokům konkrétní zdroj a publikovat je s odvoláním na to, že jde o citaci cizího názoru.

Podle think-tanku Evropské hodnoty přitom na Parlamentních listech "celkově v obsahu vyčnívají názory protievropského a také protiamerického charakteru."

Svět kolem nás

Web na doméně svetkolemnas.info začal fungovat v létě 2013. Mottem portálu je "kontroverzní realita“. Věnuje se dění na domácí scéně i v zahraničí, ale i odlehčeným společenským tématům nebo různým záhadám. Redakce je naprosto anonymní. Není znám ani způsob financování nebo vlastníci portálu.

Doména je nicméně zaregistrovaná na Ondřeje Geršla, který vede také server AC24. Samotný obsah Světa kolem nás často čerpá z konspiračních teorií (typickým příkladem je třeba článek s titulkem "Další konspirační teorie potvrzena. Do Pentagonu nenarazilo letadlo, ale na dálku řízená raketa"). Letos v květnu server Neovlivní.cz upozornil na to, že texty Světa kolem nás odpovídají tomu, jak v Česku funguje ruská propaganda.

Lajkit.cz

Server je funkční zhruba rok. Jeho redaktoři, vedení, vlastníci a financování jsou ale velkou neznámou. Doménu webu má podle think-tanku Evropské hodnoty opět zaregistrovanou Ondřej Geršl. Kromě zpráv z domácí i zahraniční politiky se tu v sekci „Bizzare“ vyskytují třeba informace o mimozemšťanech nebo paranormálních jevech. Jinak je většina obsahu založena na dezinformacích – třeba o tom, že migrační vlnu zorganizovaly USA.

Článek z rubriky Bizzare na Lajkit.cz | Foto: repro foto lajkit.cz

Svobodné noviny

Web funguje třetím rokem, identita jeho přispěvatelů je známá, na portálu mají zveřejněny své profily s fotkami. Nachází se mezi nimi třeba nechvalně proslulý mystifikátor Václav Prokůpek, kterého už dříve pořad Reportéři ČT usvědčil z lhaní a mlžení o získaných vysokoškolských diplomech. Evropské hodnoty zmiňují výraznou proruskou orientaci přispěvatelů a nadměrný výskyt dezinformací v textech.

Česko aktuálně

Server o sobě tvrdí, že představuje „alternativní zpravodajství bez cenzury, které není sponzorováno žádnou zainteresovanou třetí stranou.“ Web na svých stránkách uvádí, že byl v minulosti několikrát nařčen z šíření hoaxů a proruské propagandy, podle něj se tomu nelze vyvarovat a nečiní tak cíleně. Kdo na Česko aktuálně přispívá a tento obsah tvoří, ale nevíme. Známí nejsou ani vlastníci, doménu má zaregistrovanou David Pelán.

Server psal třeba o tzv. „majdanizaci Polska“ nebo o migrantech deportovaných z Norska do Ruska, kteří měli obtěžovat dívky na diskotéce v Murmansku. Obě zprávy byly založené na nepravdivých informacích.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme