Jedno doživotí v případu Lockerbie

Skotský soud zasedající v nizozemském Camp Zeistu vynesl rozsudky v případu Lockerbie. Jeden z obviněných Libyjců byl shledán vinným a odsouzen k doživotnímu trestu, druhý byl zproštěn viny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě byl i náš zpravodaj Milan Fridrich.

Při pumovém atentátu spáchaném v roce 1988 proti letadlu PanAm nad skotským městem Lockerbie přišlo o život 270 osob. Porota dospěla k závěru, že Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí zločin spáchal. Stejně jednomyslně rozhodla o nevině druhého obviněného Amína Chalífa Fímy.

Tripolis po vynesení rozsudku požádal o okamžité zrušení sankcí OSN a o odškodnění za utrpěné ztráty.

Nad rozsudkem vyjádřil uspokojení britský premier Tony Blair. Britská vláda očekává vyplacení náhrady v plném rozsahu. Výše náhrady se odhaduje na 700 miliónů dolarů. Bílý dům po dohodě s Británií kontaktuje libyjskou vládu k projednání zbývajících kroků, které bude třeba podniknout v souladu s rezolucemi OSN před tím, než bdue možné zrušit sankce OSN. Odsouzený Libyjec možná nastoupí trest ve vězení ve Skotsku v Glasgowě.

USA verdikt soudu v případě Lockerbie přivítaly. Pro zrušení sankcí OSN to ale podle Bílého domu nestačí. Spojené státy budou vyvíjet tlak na Libyi, aby přiznala svou odpovědnost za atentát proti letadlu společnosti PanAm nad skotským Lockerbie a aby odškodnila rodiny obětí. Prohlásil to dnes americký prezident George Bush. Jak řekl, velmi si váží skotského soudu, který odsoudil jednoho člena libyjské zpravodajské služby a věří, že rodiny obětí pocítí alespoň trochu útěchy.

Na rozsudek nizozemského soudu, jako první v arabském světě reagovali Egypťané. Náš spolupracovník na Blízkém východě Michal Kotyk informuje, že Rada bezpečnosti Spojených národů by se měla zabývat odstraněním sankcí vůči Lybii - logické by bylo jejich okamžité zrušení, prohlásil egyptský ministr zahraničí Amir Músá. Míní tím embarga, pro která se rozhodly mnohé země a nemají souvislost s akcí Spojených národů. Ty zrušily sankce už v roce 1999, krátce poté, co byla uvalena vazba na podezřelé z teroristického činu. Egypt svým postojem podporuje země, které jsou ochotny dnešní rozsudek považovat za definitivní ukončení případu Lockerbie.

Libye uznává dnešní rozhodnutí skotského soudu v případu atentátu proti letadlu společnosti PanAm v roce 1988 nad městem Lockerbie. Popírá ale jakékoli zapojení tripoliské vlády do tohoto zločinu, který si vyžádal životy 270 osob. Řekl to libyjský velvyslanec v OSN Abuzíd Umar Durdá. Libye podle něho vyrovná všechny náhrady, které by souvisely s pumovým útokem a o nichž by v civilním řízení rozhodly skotské soudy. Libye požádala krátce po oznámení dnešního verdiktu skotského soudu o okamžité zrušení sankcí, které na ni uvalila OSN, a o odškodnění za utrpěné ztráty.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Olga Krupauerová, Milan Fridrich, Milan Kocourek, Michal Kotyk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme