Olomouc šokovala Aberdeen, Liberec těsně vyhrál ve Vadúzu

Fotbalisté Olomouce jsou jednou nohou ve čtvrtém předkole Evropské ligy. V úvodním duelu třetího předkola vyhráli na hřišti skotského Aberdeenu nečekaně vysoko 5:1. Vítězství si veze z Lichtenštejnska také Liberec, který domácí Vadúz zdolal 1:0. Odvety se hrají příští čtvrtek v Olomouci a Liberci.

Fotbalisté Olomouce v úvodním duelu třetího předkola EL vyhráli na hřišti skotského Aberdeenu 5:1 | Zdroj: ČTK

Aberdeen držel krok se Sigmou jen úvodní hodinu. V osmnácté minutě vyšla Olomouci standardní situace: Otepkův roh prodloužil Janotka na Hubníka, který hlavou poslal hosty do vedení. Poté se domácí probrali a dostali český tým pod tlak. Ve 23. minutě se dočkali vyrovnání, když obránce Mulgrew parádně zahrál trestný kop. Domácí, pro které to bylo první soutěžní utkání v sezoně, tím přece jen získali pevnější půdu pod nohama. Nerozehranost je však dál tížila. Olomouc nedokázali na delší minuty sevřít a dostat pod tlak.

Po vyrovnaném závěru první půle Aberdeen v úvodu té druhé na chvíli převzal iniciativu. Olomouc tlak skotského celku přečkala a v 64. minutě domácí zlomila, když se z přímého kopu trefil Bajer. Hned za tři minuty zvýšil vedení Sigmy další povedenou střelou Petr. Aberdeen už se nedokázal vzchopit, naopak dostal ještě dvě branky. V 83. minutě přidal čtvrtý gól Ordoš a v poslední minutě uzavřel skóre Hořava.

Liberec se na výhru v Lichtenštejnsku nadřel víc, než se čekalo. Nepříliš pohledné utkání rozhodl gólem v závěru prvního poločasu útočník Jan Blažek. Domácí sice zahrávali řadu standardních situací, ale liberecká stoperská dvojice s gólmanem Zlámalem všechny nebezpečné centry odvrátila. Jednou pomohla brankáři Slovanu tyč. Účastník druhé švýcarské ligy fokázal, že oproti 90. letům, kdy utrpěl v tehdejším Poháru vítězů pohárů s Hradcem Králové dva debakly 0:5 a 1:9, udělal velký pokrok. S favoritem hrál vyrovnaný duel a chvílemi byl dokonce aktivnější.

3. předkolo Evropské ligy - 1. zápasy:

FC Vadúz - Slovan Liberec 0:1 (0:1)

Branka: 43. Blažek. Rozhodčí: Borg - Agius, Micaleff (všichni Malta). ŽK: Burgmeier, Koitka, Stegmayer, Noll, Ritzberger - Čorič, Blažek, Kelič

Vadúz: Jehle - Bellon, Steil, Noll, Stegmayer - Koitka (50. Kempe), Cerrone, Franjic, Burgmeier (86. Ritzberger) - Proschwitz, Colocci (58. Petrick). Trenér: Littbarski

Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Vulin (69. Kelič) - Dočkal (76. Vácha), Gecov, Čorič, Liška - Kerič, Blažek (81. Nezmar). Trenér: Škorpil

FC Aberdeen - Sigma Olomouc 1:5 (1:1)

Branky: 23. Mulgrew - 18. Hubník, 65. Bajer, 69. Petr, 83. Ordoš, 90. Hořava. Rozhodčí: Laperriere - Hidber, Lanz (všichni Švýc.). ŽK: Foster - Janotka, Heidenreich. Diváci: 11.000

Aberdeen: Langfield - Mulgrew, Duff, Foster, McDonald - Considine, Young, Kerr, Miller - Mackie (60. Maguire), Aluko (73. Paton). Trenér: McGhee

Olomouc: Drobisz - Rossi, Dreksa, Škerle, Onofrej - Bajer, Hořava - Janotka, Otepka (58. Kaščák), Hubník (85. Heidenreich) - Petr (75. Ordoš). Trenér: Psotka