Národní Hřebčín Kladruby se stane příspěvkovou organizací

Státní podnik Národní hřebčín Kladruby bude zrušen. Rozhodnutí ministerstva zemědělství dnes posvětila vláda. Majetek hřebčína má být převeden na stejnojmennou příspěvkovou organizaci. Podle ministra zemědělství Jakuba Šebesty je přeměna jediným krokem, jak získat peníze na záchranu nejstaršího velkého hřebčína na světě. Na kulturní památku chce Šebesta získat 300 milionů korun z evropských fondů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kladruby - koně

Kladruby - koně | Foto: Agentura CzechTourism

„Je to jediný způsob, jak získat peníze z Evropy, které bude tato národní kulturní památka potřebovat na svoji záchranu. Poněvadž mnoho let se tam nedělalo to, co se dělat mělo a tato národní kulturní památka je v takovém stavu, že v současné době potřebuje na svoji záchranu přibližně miliardu korun a zcela jistě se v současné době takové zdroje ve státním rozpočtu nenajdou,“ uvedl ministr zemědělství.

Někteří lidé z oboru ale tvrdí, že přeměna hřebčína na příspěvkovou organizaci povede k tomu, že kulturní památka skončí v soukromém vlastnictví. To ale Šebesta odmítá: „Dalo nám hodně práce, abychom zavedli důslednou evidenci veškerého majetku, který tento státní podnik má, aby mohl proběhnout naprosto čistý převod majetku státního podniku na státní příspěvkovou organizaci.“

Privatizaci hřebčína odmítá i jeho ředitel Jan Höck: „430 let to bylo státní a teď se to zprivatizuje. Proboha, vždyť tady o žádnou privatizaci nejde. Jedna státní forma struktury se mění na jinou státní formu struktury a nic jiného se tady neděje. Důležité je to, že se tyto kroky dělají jenom kvůli tomu, aby to pro hřebčín bylo lepší, aby se do hřebčína dostalo rozumnou cestou více peněz ať už z národních zdrojů nebo evropských fondů.“

Národní hřebčín Kladruby je nejstarším velkým hřebčínem na světě, loni od jeho založení uplynulo 430 let. Od roku 2002 je kladrubský hřebčín a kmenové stádo tamních běloušů národní kulturní památkou.

Lenka Rafaelová, Martina Spěváčková, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme