Ivan Basso vyhrál po čtyřech letech Giro d'Italia

Italský cyklista Ivan Basso ze stáje Liquigas vyhrál podruhé v kariéře slavný cyklistický závod Giro d'Italia. Vedení v celkovém pořadí udržel i v závěrečné časovce ve Veroně a navázal na triumf z roku 2006. Pro Bassa je to první velké vítězství po dvouletém trestu za doping. Časovku vyhrál Švéd Gustav Erik Larsson.

italský cyklista Ivan Basso

italský cyklista Ivan Basso | Zdroj: ČTK

Ivan Basso se na první místo celkového pořadí dostal po páteční horské etapě. O den později navíc zvýšil náskok před druhým Španělem Davidem Arroyem, kterého nakonec porazil o minutu a 51 sekund. Třetí skončil další Ital z týmu Liquigas Vicenzo Nibali. Jediný Čech na startu, František Raboň ze stáje HTC, obsadil v časovce 45. místo a celkově 134. pozici.

00:00 / 00:00

komentář Tomáše Kohouta k Ivanu Bassovi

Basso ukončil tříleté čekání na italský triumf, po vítězství Danila Di Luky v roce 2007 slavili prvenství Španěl Alberto Contador v roce 2008 a Rus Denis Meňšov loni. Basso vyhrál Giro v roce 2006, mezitím si odpykal dvouletý trest za zapletení do dopingového skandálu kolem španělského lékaře Eufemiana Fuentese. Spolu pomocí manipulace s krevnímu vzorky plánovali podvádět před Tour de France 2006, na níž nakonec po vypuknutí skandálu Basso, ale například ani Němec Jan Ullrich nestartovali.

Giro d'Italia, cyklistický etapový závod - 21. etapa (časovka jednotlivců na 15,3 km):

1. Larsson (Švéd.) 20:19, 2. Pinotti (It.) -2, 3. Vinokurov (Kaz.) -17, 4. Evans (Austr.) -22, 5. Nibali (It.), 6. Konovalovas (Lit.) oba -23, 7. Wiggins (Brit.) -29, 8. Meyer (Austr.) -32, 9. Scarponi (It.) -35, 10. Stamsnijder (Niz.) -37, ... 45. Raboň -1:18

Konečné pořadí: 1. Basso (It.) 87:44:01, 2. Arroyo (Šp.) -1:51, 3. Nibali -2:37, 4. Scarponi -2:50, 5. Evans -3:27, 6. Porte (Austr.) -7:06, 7. Vinokurov -7:22, 8. Sastre (Šp.) -9:39, 9. Pinotti (It.) -14:20, 10. Kiserlovski (Chorv.) -14:51, ... 134. Raboň -4:19:17