Prezidentské volby v USA vyvrcholily zmatkem

Nynější prezidentské volby přinesly situaci, jakou Spojené státy dosud nepamatují. V USA panuje zmatek a mimořádně napjaté očekávání, jak volby dopadnou. Dosavadní sčítání hlasů připomíná nejlepší hollywoodské filmy, zároveň je doprovázeno bezprecedentními kiksy amerických médií. To vše nastalo poté, co byly zveřejňovány a odvolávány protichůdné výsledky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle urychlovaných odhadů médií texaský guvernér, republikán George Bush zcela nezvítězil a viceprezident Albert Gore zcela neprohrál. Spojené státy nyní musejí čekat na oficiální sčítání a možná i na započtení hlasů zasílaných poštou, které je ve Spojených státech běžné, ale které obvykle trvá několik dní.

Těsné výsledky letošních prezidentských voleb přivedly americké sdělovací prostředky do úzkých. Jejich způsob odhadování výsledků s pomocí anket u východů z hlasovacích středisek se ukázal jako zavádějící a způsobil zmatky, které nemají v nedávné americké historii obdobu.

Zmatky způsobilo těsné hlasování na Floridě, kde televizní stanice, a jako první CNN, přiřkly nejprve vítězství Albertu Goreovi, pak ji zařadily mezi státy s nerozhodným hlasováním a nakonec ji opět vrátily Bushovi, který začal slavit v Austinu se svými přívrženci vítězství. Poblahopřál i Gore, ale vzápětí mu zkalil radost, když gratulaci odvolal, protože výsledky jsou tak těsné, že závisí doslova na každém hlasu.

Podle posledních informací dělí Bushe a Gora na Floridě jen 1200 hlasů, což je méně než půl procenta, které vyžaduje floridský zákon, aby se výsledky automaticky přepočítávaly. To otevírá Goreovi šanci, aby se opět dostal do volební hry. Členové Bushova volebního štábu prohlásili, že doufají, že texaský guvernér zvítězil a pokud ne, pak určitě zvítězí i po novém přepočtení výsledků floridských voleb, pokud se uskuteční. Gore se zatím veřejného vystoupení zdržel.

Výsledky hlasování se většinou shodovaly s očekáváním. Ze států, v nichž byla situace nejasná, si Gore odnesl vítězství v Michiganu a Pennsylvánii, Bush zase v Goreově domovském státu Tennesseee. Bush však vždy mírně vedl v počtu odevzdaných hlasů, oba se střídali v počtu volitelů, kteří prezidenta formálně vybírají. Jejich počet však není přímo úměrný počtu získaných hlasů, ale také se od něho příliš neliší, takže při těsných výsledcích působí nečekané a někdy nelogické přesuny v pozici kandidátů.

Třetím v pozadí za Bushem a Gorem byl kandidát ekologů Ralph Nader, který podle oficiálních, ale neúplných součtů obdržel tři procenta hlasů. Podle pozorovatelů to jsou voliči, které Nader svou radikální rétorikou proti konzumní společnosti a moci velkých korporací odebral Goreovi. Nader sehrál vůči Goreovi stejně neblahou roli, jakou sehrál Ross Perot v roce 1992 vůči Bushovu otci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme