Zatímco během dvou předchozích akcí Milostivého léta zaměřených na exekuce, které vymáhali soudní exekutoři, se na linku obracely s dotazy stovky lidí měsíčně, letos jsou to desítky.
Za co by si naopak lidé neměli oproti loňsku sahat hlouběji do peněženky, je svatomartinské víno. Na pultech obchodů se podle prezidenta svazu vinařů Martina Chlada bude prodávat za zhruba 80 korun.
„Nejvíce se z tuzemska vyvážely cigarety, přípravky k výživě zvířat nebo třeba pšenice. Do Čech naopak mířilo hlavně vepřové maso nebo pekařské zboží,“ říká mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý.
Předchozí Milostivá léta se týkala exekucí, které vymáhali soudní exekutoři. To letošní se vztahuje na úroky a penále z neuhrazeného sociálního pojištění i daní.
Oblibu Čechů platit bezkontaktně potvrzují i banky, které Český rozhlas oslovil. Někteří obchodníci se ale platebním terminálům brání a to kvůli poplatkům nebo špatnému signálu.
Přibývá zaměstnanců z různých sociálních skupin, kteří se dostávají do finanční tísně. Na vině jsou inflace a nízké platy, pro firmy je však těžké mzdy zvyšovat.
Školáci, kteří dávají květiny na konci roku svým učitelům, si za ně letos kvůli inflaci nebo zdražujícím nájmům připlatí. A hlouběji do kapsy sáhnou tento rok i nevěsty.
„Korporace mají závazky k přechodu na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Ve chvíli, kdy jim česká energetika nenabídne zelenou elektřinu nabídkou, se budou dívat na jiné trhy,“ říká Martin Sedlák.
Zatímco před pěti lety vybrala organizace na fairtrade příplatku zhruba 13,5 milionu korun, loni už to bylo téměř 45 milionů. Přesto je pro řadu Čechů toto zboží cenově nedostupné.
Loni připadlo na jednoho obyvatele 136 litrů piva, to je o šest litrů méně než v roce 2019. Za menší spotřebou stojí podle pivovarníků měnící se návyky spotřebitelů, ale i rostoucí ceny.
Podle nového unijního pravidla, budou muset mít všichni, kteří chtějí v oboru kryptoměn podnikat, v budoucnu licenci. Dosud například v Česku stačilo jen živnostenské oprávnění.
Největší problém se splácením začínají mít Češi v produktivním věku okolo 30 až 35 let. Jde totiž o skupinu, která má největší objem hypotečních úvěrů.
Dražší pohoštění i pronájem prostor ke svatebnímu obřadu. S tím musí počítat páry, které si svatbu naplánovaly na letošní rok. A nevěsty si připlatí i za šaty.
Některé domácnosti šetřit nemohou, protože jim zkrátka na uspoření peníze nezbývají. Finanční rezervu si vůbec nemůže tvořit devět procent respondentů.
„Je to soukromoprávní spor a doporučujeme, aby se lidé obrátili na soudy, a to ideálně co nejdříve. Nebo věc řešili mimosoudní cestou,“ upozorňuje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.