Olympijský výbor zamlčel doping Jamajčanů na OH v Pekingu, zjistila ARD
Německá televize ARD přichází s dalším dopingovým skandálem. Mezinárodní olympijský výbor záměrně ignoroval pozitivní dopingové testy z olympiády v Pekingu, při zpětném testování měly být vzorky jamajských sprinterů pozitivní na clenbuterol.
Sprinteři z Jamajky získali na letní olympiádě v Pekingu jedenáct medailí. V roce 2016 testovala laboratoř ve švýcarském Lausanne s použitím přesnějších měřicích metod znovu vzorky z Pekingu. U jamajských atletů objevila zakázanou látku clenbuterol.
Jak zjistila německá televize ARD, Mezinárodní olympijský výbor tyto nálezy záměrně ignoroval.
Rozhodnutí neprovádět další testy mělo padnout po dohodě se Světovou antidopingovou agenturou WADA. Nálezy clenbuterolu byly nízké a látka se mohla do těla sportovců dostat v kontaminovaném mase.
Samotná WADA ale na látku žádnou toleranci nemá. Každá hodnota je podezřelá a musí se prověřit. Při používání clenbuterolu dochází k nárůstu svalové hmoty a úbytku tuku, proto je na seznamu zakázaných látek.
Dříve byl středem dopingových skandálů sprinterky Katrin Krabbeové nebo vítěze Tour de France Alberta Contadora.
Zjištění se netýká pouze jamajských atletů. MOV na dotaz uvedl, že látka „v minimálním množství objevila u sportovců z více zemí a různých disciplín.“
Jamajští sprinteři už o jedno zlato z Pekingu přišli. Ve zpětných analýzách byl ve vzorku Nesty Cartera objeven stimulant metylhexanamin a triumf přišla celá štafeta včetně Usaina Bolta.