MS basketbal 2019 - online přenos Španělsko - Austrálie, 13. září 2019 10:00,

Austrálie

95 : 88

(22:21, 32:37, 51:55, 71:71 - 80:80)

• Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 10:00.
  • Mistrovství světa v basketbale se přehouplo do své závěrečné fáze. V pátek se v Číně odstartuje boj o medaile semifinálovými zápasy. V tomto přenosu se budeme věnovat souboji mezi Španělskem a Austrálií.
  • Jedná se o vyloženě otevřený zápas, ze kterého může do finále postoupit kdokoliv. Pokud se podíváme na papírové předpoklady, pak je mírným, ale skutečně jen mírným favoritem Španělsko. To na turnaji ještě neprohrálo a výrazně si pomohlo v osmifinálové skupině, v níž porazilo Srbsko. Díky tomu se střetlo ve čtvrtfinále s Polskem, které se sice dokázalo dlouho držet na dostřel, ale koncovka byla plně v režii favorizovaných Španělů.
  • Na druhé straně stojí Austrálie, tým, který v přípravě ukončil "nekonečnou" vítěznou šňůru Spojených států a se skvělou formou přijelo i do Číny. Velké problémy měli Australané v osmifinálové skupině v souboji s Francií, kterou porazili až po obratu v závěrečné čtvrtině 100:98. Díky tomu mohli jít ve čtvrtfinále na český tým, proti němuž rozhodli o svém vítězství ve třetí čtvrtině, kdy utkání rozhodli šňůrou 12:0.
  • Pokud se podíváme na největší opory obou týmů, tak u Španělska jsou to jednoznačně Ricky Rubio, Marc Gasol, Victor Claver a Juancho Hernangomez, kteří patří nejen k hlavním oporám ve střelbě, ale i v dalších statistikách jako v doskocích a asistencích.

To Austrálie má super střelce v Patty Millsovi, který si na šampionátu vypracoval průměr přes 22 bodů na zápas. A i díky němu se Australanům podařilo přehrát český tým. Ostatně v prvním poločase svůj tým doslova táhl k vyrovnanému skóre. Velkou silou disponuje i rozehrávač Matthew Dellavedova nebo pod košem hrající Aron Baynes či Andrew Bogut.
  • Poslední dva zápasy spolu oba týmy shodně odehrály na olympijských hrách v Londýně a Riu. V obou případech se radovalo Španělsko, ovšem v Riu zvítězilo až po dramatické bitvě 89:88.
  • Úvodní sestavy:

Španělsko: Claver, Fernández, M. Gasol, J. Hernangomez, Rubio, Beiran, Colom, W. Hernangomez, Llull, Oriola, Rabaseda, Ribas

Austrálie: Baynes, Dellavedova, Ingles, Landale, Mills, Barlow, Bogut, Creek, Gliddon, Goulding, Kay, Sobey

Rozhodčí: Locatelli (BRA), Sahin (ITA), Bermudez Mariscal (MEX).
  • Utkání právě začalo.
  • Rozskok vyhráli Španělé zásluhou Marca Gasola.
  • Rubio sice nedal střelu za dva body, ale po útočném doskoku k němu zase doputoval míč a trojkou z levého rohu otevírá skóre.
  • Rychlý protiútok Španělska po australské ztrátě. J. Hernangomez v úniku zakončil smečí!
  • Joe Ingles se dostal s míčem až ke koši a zakončil úspěšně svůj nájezd.
  • Oba týmy zkoušely tříbodové střely, ale bez úspěchu.
  • Patty Mills, nejlepší australský střelec, se poprvé v utkání prosadil.
  • Rubiova trojka obroučkou nepropadla. K míči se vrací Australané.
  • Ovšem Inglesovi utekl míč do autu. Sice signalizuje španělský faul, ale ten nebyl.
  • Rudy Fernandez vyslal na koš soupeře příliš dlouhou trojku. Míč se odráží od obroučky.
  • Australané v útoku rovněž neuspěli a další tříbodová střela Španělska, kterou na sebe vzal J. Hernangomez, už našla svůj cíl.
  • Patty Mills poslal na koš těžkou střelu po výskoku v předklonu. Míč končí v obroučce.
  • Rubio rozehrál z autu, J. Hernangomez si poodstoupil na perimetr a přesnou střelou zvyšuje.
  • Goulding odpovídá svou tříbodovou střelou.
  • Důležité
    Nejen, že Hernangomez přišel o míč, ale ještě tím založil rychlý útok Australanů, kteří ho zakončili trojkou Dellavedovy!
  • Nájezd Rickyho Rubia až pod koš a povedené zakončení o desku.
  • Millsova střela za tři body se do obroučky nevměstnala.
  • Bogut fauluje při střelbě Gasola. Dva trestné hody.
  • Marc Gasol se při exekuci šestek nemýlil.
  • Bogut své předchozí zaváhání napravil a proměnil svůj nájezd pod koš.
  • Gasol ze dvou metrů nedostal míč do obroučky a dává šanci Australanům.
  • Ovšem Ingles míjí tříbodovou střelu.
  • Pokračuje pasáž plná nepřesných střel. Na jedné straně Ribas, na straně druhé Bogut a Goulding míjí tříbodové střely. U míče jsou Španělé, kteří budou rozehrávat z autu.
  • Ani Llull neukončil čekání na body.
  • Goulding byl faulován pod košem Španělska Oriolou. Dva trestné hody.
  • Oba Goulding proměnil.
  • Ribas okamžitě střelou z delší vzdálenosti za dva body odpovídá.
  • Dellavedova si na perimetru udělal prostor a střílí přesnou trojku!
  • Přes obránce se prosadil za dva body Sergio Llull.
  • Bogut se ke koši nedostal a tak vystřelil z delší vzdálenosti. A přesně.
  • Oba týmy si připsaly na své konto ztráty míče.
  • Důležité
    Llull v samém závěru při siréně označující konec čtvrtiny proměnil tříbodovou střelu ze středu perimetru!
  • První čtvrtina skončila.
  • Začala druhá čtvrtina.
  • Úvod druhé čtvrtiny přinesl nepřesné střely obou týmů. K míči se vrací Austrálie.
  • O desku si pomohl Nick Kay při zakončení z levé strany koše.
  • W. Hernangomez svou první střelu v utkání do obroučky nenasměroval.
  • Při střele se mýlil i na druhé straně Ingles. Španělé toho nevyužili, při svém útoku se dopustili přešlapu do autu.
  • Pokračuje poměrně dlouhá pasáž, při níž se do hry vkrádají nepřesnosti. Ať už při přípravě střeleckých pozic, nebo následně při samotné střelbě. U míče je Austrálie.
  • Mills ukončil čekání na body! Přesným pasem ho našel Baynes.
  • Důležité
    Mills proměnil nájezd pod koš a zvyšuje australské vedení. Španělsko reaguje oddechovým časem.
  • Přestávka pomohla, Rubio proměnil první střelu Španělska ve druhé čtvrtině.
  • Ovšem okamžitě Jock Landale zamířil přesně z tříbodové vzdálenosti!
  • Důležité
    Navíc po španělské ztrátě se Mitch Creek pod košem soupeře nadvakrát prosadil a Austrálie vede už o 8 bodů! Podobný australský nápor museli snést ve čtvrtfinále čeští basketbalisté.
  • Llullovi se nepodařilo zamířit přesně z perimetru. Po Creekově doskoku došlo k faulu na australského hráče, což hru zpomalilo.
  • Creek za tři body nemířil přesně.
  • To je velká chyba Španělů. Útočný faul J. Hernangomeze. Navíc je to už jeho třetí osobní chyba a tedy problémy s fauly.
  • Ingles z tříbodové vzdálenosti vedení Austrálie nezvýšil.
  • Pro Španělsko důležitá střela Rubia. Právě Rubio je ve druhé čtvrtině zatím jediným úspěšným střelcem Španělů. Austrálie si vybírá oddechový čas.
  • Dellavedova nevyužil menšího prostoru a nezamířil přesně.
  • Baynes fauluje soupeře při střelbě a nabízí trestné hody.
  • Claver se z čáry trestného hodu nezmýlil.
  • Rychlé zakončení o desku předvedl Kay.
  • Oba týmy si vyměnily nepřesné střely. K míči se vrací Španělsko.
  • Otevřená střela Gasola za tři body. Míč obroučkou nepropadl, což je zaváhání. Gasola nikdo nebránil.
  • Chyba i na druhé straně. Dellavedova se dopustil útočného faulu.
  • Rudy Fernandez si doskočil vlastní nepřesnou střelu a posléze za dva body snižuje!
  • Okamžitě ovšem Patty Mills pálí přesně za tři body a vrací Australanům klid. Alespoň prozatím.
  • Mills se nechal obrat o míč, ale protiútok Španělska body nepřinesl.
  • Kayova trojka byla krátká, odráží se od přední obroučky.
  • Gasol byl faulován při střelbě a dostane šanci střílet dva trestné hody.
  • Gasol obě šestky proměnil.
  • Mills zkusil z odskoku trefit obroučku, ale přes obránce se neprosadil.
  • Druhá čtvrtina skončila.
  • První poločas je u konce. Po hodně ofenzivní první čtvrtině se v té druhé začaly více prosazovat obrany. To s sebou přinášelo hodně těžké střelecké pozice a nepřesnosti z obou stran. O něco lepší v této pasáži byli nakonec Australané, kteří si vypracovali pětibodové vedení. Stále je však celý zápas otevřený a tento souboj dvou doposud neporažených týmů může přinést obrovské drama.
  • Druhý poločas začne přibližně v 10:59.
  • Začala třetí čtvrtina.
  • J. Hernangomez míjí tříbodovou střelu na úvod třetí čtvrtiny.
  • Patty Mills na druhé straně naopak trefil tříbodovou střelu.
  • Gasol snižuje za dva body.
  • Po Millsově nepřesné trojce se Marc Gasol prosadil za tři body a Španělsko se přiblížilo na rozdíl jedné střely.
  • Ovšem Aron Baynes ukázal, že umí také střílet z velké dálky a dává vlastní trojku.
  • Rubiovu přihrávku vystihl Baynes, který získal míč. Australané ovšem v protiútoku také ztrácí míč, ten míří do autu.
  • Zatímco Rubio se při střelbě mýlil, Mills proměnil nájezd pod koš.
  • Claver doskočil a dopíchl míč po střele Fernandeze do obroučky.
  • Oba týmy si vyměnily neúspěšné útoky.
  • Mills byl při střele za tři body faulován Fernandezem! Tři trestné hody!
  • Hned dva hody poslal Mills mimo. Baynes doskočil míč pod útočným košem a Australané ještě pokračují v útoku.
  • Gasol zablokoval zakončení Kaye! Austrálie sice zůstane u míče, ale už má jen 4 vteřiny na střelu.
  • I Baynes byl zablokován Gasolem!
  • Dobrou obranu ovšem Španělé nepřetavili ve snížení. V útoku nebyli přesní.
  • A tak Australné po návratu do útoku zvyšují.
  • Důležité
    Dobré zakončení Kaye, který ve výskoku zachytil přihrávku Gouldinga a poslal míč o desku do koše. Austrálie vede o 11 bodů a Španělsko si bere oddechový čas!
  • Llull byl faulován Bogutem při střelbě a může korigovat skóre.
  • Proměnil jen první hod. Druhý nikoliv.
  • Gasol se z otočky dokázal prosadit přes obránce a snižuje ztrátu Španělů.
  • Mills míjí nájezd pod koš. Španělsko může znovu snížit!
  • Ovšem Llull svůj útok nevyužil.
  • Oddechový čas Austrálie.
  • Kay doskočil střelu Gouldinga a byl faulován. Španělsko má pět týmových faulů a jsou to tak trestné hody.
  • Nick Kay oba hody proměnil.
  • Dva trestné hody i na druhé straně pro Ricky Rubia. Také Australané mají pět faulů.
  • Rubio se rovněž nemýlil.
  • Důležité
    Důležitá trojka, kterou zapisuje Sergio Llull! Španělé stáhli ztrátu z jedenácti bodů na pět a Austrálie reaguje oddechovým časem.
  • Mills sice minul střelu za dva body, ale Nic Kay dokázal míč doskočit a dostat ho do obroučky.
  • Ribas trefil dvoubodovou střelu z delší vzdálenosti.
  • Naopak na druhé straně Baynes míjí tříbodovou střelu a míč se odráží do autu. Šance pro Španělsko.
  • Rubio byl zblokován Baynesem! Australané se vrací k míči.
  • Technická chyba Rubia. To bude trestný hod pro Australany.
  • Mills trestný hod proměnil. Austrálie navíc bude pokračovat v útoku.
  • Rubio obral Millse o míč! Při rychlém protiútoku se dostal míč do autu po odrazu od australského hráče.
  • Důležité
    A Rubio snižuje snižuje!
  • Mills se provinil útočným faulem. Pouhé čtyři desetiny na zakončení pro Španělsko.
  • Třetí čtvrtina skončila.
  • Začala čtvrtá čtvrtina.
  • Bogut dopíchl do obroučky Millsovu střelu.
  • Mills fauluje Rubia při střelbě. Zatím může být klidný, je to teprve jeho druhý faul.
  • Rubio obě šestky využil.
  • Rubio po doskoku míče přestal hrát, vypadalo to, že ho Bogut zasáhl do obličeje.
  • Nakonec ho jen chytil za rameno. Takže od lavičky signalizovaný nesportovní faul nepřichází v úvahu.
  • Llull svou trojkou nepropálil obroučku.
  • Bojovnost Australanů, kteří v útoku doskočili takřka ztracený míč. Ingles byl poté faulován a bude se rozehrávat z autu.
  • Bogut ve výskoku zachytil přihrávku a smečuje do koše!
  • Ani útočné doskoky nepomohly Španělům dostat míč do obroučky. australané naopak rychlý útok proměnili a reakcí je oddechový čas.
  • Marc Gasol zakončil svůj útok o desku a snižuje španělskou ztrátu.
  • Bogutova střela sice byla odpálena mimo obroučku, ale bránící hráč zasáhl míč, který už klesal. Je to technický koš.
  • Gasol se ze středu perimetru trefuje za tři body!
  • Ingles míjí svou trojku, ale Kay doskakuje!
  • Svou druhou šanci už Australané nepromarnili, Mills se prosadil za dva body. Má na kontě zatím 20 bodů.
  • Španělé rozehrávají z autu.
  • Těžká střela Gasola přes obránce propadá obroučkou.
  • Obrana Španělska znovu zaváhala a nechala Baynese doskočit míč a dopíchnout ho do obroučky.
  • Důležité
    Pau Ribas se trefil z perimetru a rozdíl je už jen 4 body!
  • Kay měl prostor pro svou tříbodovou střelu, ale neproměnil ji.
  • Důležité
    Llull se prosmýkl skrz obranu pod koš a snižuje na rozdíl dvou bodů! Austrálie si bere oddechový čas.
  • Dellavedova se obtáčel kolem obránce, dlouhou střelu za dva body neproměnil.
  • Šanci na vyrovnání zahodil Gasol útočným faulem.
  • Mills je faulován při střelbě za tři body! Podruhé v tomto utkání. Při první takové situaci minul dva trestné hody.
  • Tentokrát se z čáry trestného hodu nemýlil a vrací Austrálii výraznější náskok.
  • Důležité
    Gasolovi utekl míč do zámezí! To může být klíčový okamžik, pokud Austrálie svůj útok využije!
  • Jenže Dellavedova nepřesně přihrál, moc vysoko a Baynes míč nezachytil.
  • Rubio to vzal na sebe a využil svůj nájezd pod koš!
  • Důležité
    Baynes se dopustil útočného faulu! To je velká šance pro Španělsko, aby snížilo, případně vyrovnalo.
  • Důležité
    Gasol o desku přetavil svůj útok ve dva body! Rozdíl jediného bodíku!
  • Důležité
    Kay byl sám pod košem! Sice se rychle vrátil obránce, ale Kay i tak neměl tuhle střelu minout. Jenže se tak stalo!
  • Důležité
    Llull střílel za tři body, avšak míč do obroučky nenasměroval!
  • Důležité
    Baynes doskočil v útoku míč a rozehrál zpět svým spoluhráčům. Mills se při své akci dopustil chyby a přišel o míč! Španělsko si bere oddechový čas, musí tento útok využít.
  • Důležité
    Llull těžkou střelu za dva body neproměnil, jenže Bogut na doskoku fauluje Gasola a nabízí dva trestné hody!
  • Gasol může strhnout vedení na španělskou stranu.
  • První hod dává a je srovnáno!
  • Důležité
    I druhý hod proměnil! Austrálie si vybírá oddechový čas, bude mít osm vteřin na to, aby dostala míč do obroučky, jinak se do finále nepodívá!
  • Důležité
    Mills je faulován při střelbě Claverem a bude házet dva trestné hody! Celá situace se může opět otočit.
  • První šestka propadla obroučkou.
  • Důležité
    Druhou Mills míjí!
  • Čtvrtá čtvrtina skončila.
  • Důležité
    A vzhledem k tomu, že Rubio netrefil z půlky palubovky dalekou střelu, půjde se do prodloužení!
  • Začalo prodloužení.
  • Španělsko započalo prodloužení útočným faulem Clavera.
  • Ingles ztrácí míč po nepřesné přihrávce. Na druhé straně palubovky Gasol střelou o desku otevírá skóre prodloužení.
  • Dellavedova se z tříbodové vzdálenosti neprosadil.
  • Na levém křídle se prosadil za tři body Gasol!
  • Těžká střela přes obránce! Mills ovšem svou trojku také proměnil!
  • Gasol znovu za tři body, tentokrát neúspěšně.
  • Důležité
    A je zase srovnáno! Dellavedova se prosadil na útočném doskoku a přihrál Kayovi, který pod košem proměnil zakončení o desku.
  • Smeč Victora Clavera!
  • Další útočný doskok Dellavedovy! Poté Fernandez fauluje Inglese a nabízí dva trestné hody.
  • Ingles se z čáry trestného hodu nemýlil.
  • Llullova tříbodová střela se vykroutila z obroučky. Trochu smůly si teď vybral španělský basketbalista.
  • Millsova přihrávka končí v autu.
  • Útočný faul Ricky Rubia, který prudce odstrčil Millse. Ztráta míče.
  • Kay se z otočky neprosadil, a byť si doskočil míč, přichází posléze ztráta Dellavedovy.
  • Gasol se střelou z perimetru neprosadil. Čas pomalu ubíhá.
  • Bogut doskočil v útoku míč po střele Inglese, australská akce pokračuje.
  • Dál bude Austrálie útočit. Španělský hráč pod svým košem kopl do míče. Ještě předtím ale oddechový čas Austrálie, která bude mít poté 14 vteřin na zakončení.
  • Gasol fauluje Millse a budou z toho dva trestné hody.
  • Důležité
    Mills obě šestky proměnil. Španělsko si bere oddechový čas.
  • Gasol je faulován pod košem a dostává šanci házet dva trestné hody.
  • První proměnil.
  • I druhý hod využil. Austrálie má necelých pět vteřin na zakončení.
  • Důležité
    Dellavedova střílel při rychlém přeběhu a nedal. Čeká nás další prodloužení!
  • První prodloužení skončilo.
  • Začalo druhé prodloužení.
  • Bogut dopíchl Millsovu střelu do koše.
  • Claver na druhé straně srovnává dlouhou střelou.
  • Kay míjí zakončení o desku. Míč se svezl po obroučce.
  • Důležité
    Llull po přihrávce Rubia proměnil dalekou střelu z perimetru!
  • Naopak Dellavedova, byť nikým nebráněn, volnou střelu míjí.
  • Důležité
    Gasol zachytil přihrávku Rubia a poslal míč do obroučky. Rozdíl je pětibodový!
  • Goulding míjí tříbodovou střelu. Šance pro Španělsko se ještě víc odpoutat ve skóre.
  • Jenže Rubio přihrál hodně nepřesně a ztrácí míč.
  • Goulding z levého křídla zcela minul obroučku.
  • Důležité
    Španělsko je blízko postupu do finále! Llull využil tříbodovou střelu a navyýšil vedení už na 8 bodů! Austrálie si bere oddechový čas.
  • V pravý okamžik se trefil Aron Baynes za tři body!
  • Creek rychle fauloval Rubia. Dva trestné hody.
  • Rubio oba hody využil.
  • Důležité
    Ingles přihrál Millsovi pod koš, ale Claver zabojoval o míč a získal ho. Posléze byl faulován Millsem a budou to znovu šestky pro Španělsko.
  • Claver proměnil první hod, druhý nikoliv.
  • Důležité
    Jenže další australská ztráta!
  • Gasol tříbodovou střelu neproměnil. Austrálie nyní musí.
  • Gasol se ovšem blýskl v obraně blokem proti Gouldingovi.
  • Inglesova střela z levého rohu se vykroutila se smůlou z obroučky. Goulding rychle fauluje Rubia.
  • Důležité
    Rubio obě šestky minul, ještě drobná naděje pro Austrálii!
  • Důležité
    Blesková trojka Millse!
  • Důležité
    Španělsko drželo míč až do konce limitu a ještě k tomu Gasol dal dva body!
  • Důležité
    Goulding míjí tříbodovou střelu, Španělsko doskakuje a zápas se už jen dohrává!
  • Konec zápasu.
  • Španělsko bylo na pokraji vyřazení, ve čtvrté čtvrtině prohrávalo a vypadalo to, že Austrálie pronikne finále. Jenže situace na palubovce se zamotala a Španělé si vynutili prodloužení. V něm byli blízko postupu, poté blízko porážky a nakonec se muselo dokonce do druhého prodloužení. Austrálie v další pětiminutovce nabrala vyšší ztrátu, kterou už nedokázala smazat, a tak Španělsko, byť dlouho nebylo lepší, zvládlo koncovku zápasu bravurně a zahraje si o titul mistra světa.
  • Na Australany čeká "pouze" utkání o bronz.
  • Nejlepším střelcem zápasu byl s 33 Marc Gasol, na druhé straně s 32 body zakončil duel Patty Mills.

Double-double za 19 bodů a 12 asistencí předvedl Španěl Ricky Rubio, na druhé straně s 18 body a 11 doskoky úřadoval Nic Kay.
  • Z tohoto přenosu je to vše, díky za pozornost a přeji hezký zbytek dne.