"Céčko" hojí pokožku

Vitamín C byl objeven už na počátku 20. století jako látka, která brání kurdějím. Jeho vlastnosti jsou ale ještě stále předmětem mnoha debat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vitamín C (molekula kyseliny L-askorbové, C6H8O6)

Vitamín C (molekula kyseliny L-askorbové, C6H8O6) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Ben Mills

O tom, že je pořád co studovat, svědčí i jedna sekce plánovaného setkání International Society for Free Radical Biology and Medicine, které ponese název "Nové objevy o starém vitamínu". Staronovým vitamínem se zabývají i výzkumníci z Leicesterské univerzity. Jejich dřívější práce ukázala, že vitamín C nejen odklízí volné radikály, které přispívají ke stárnutí pokožky, ale také v kožních buňkách stimuluje opravy DNA. Nová studie tuto teorii podpořila dalšími důkazy a ukázala, že vitamín C se podílí i na celkovém hojení pokožky.

Vědci sledovali vliv jednoho z derivátů "céčka" (ascorbic acid 2-phosphate, AA2P) na lidské kožní buňky fibroblasty. Ověřili si, že sloučenina pracuje na úrovni buněčné DNA, které pomáhá opravovat potenciálně mutagenní poškození. Zároveň zjistili, že vitamín C stimuluje dělení fibroblastů a jejich migraci do poškozených oblastí pokožky, čímž podporuje hojivé procesy.

Výsledky studie zveřejnil časopis Free Radical Biology and Medicine.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme