Česká umělkyně ve Francii se snaží hledat neobyčejné detaily v obyčejných věcech

V závěru roku si dáváme různá předsevzetí a plánujeme nový rok. Spoustu plánů má i česká umělkyně Daniela Foltýnová, která se usadila na jihu Francie. V tomto roce se ve své tvorbě zaměřila na rajče a dokonce chce uspořádat rajčatový festival.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rajčata | Foto: Fotobanka PhotoRack

„Krájíš, krájíš a nikdy nevidíš stejnou věc. Buď ho můžeš krájet svisle, nebo vodorovně, pořád nacházíš něco nového,“ vysvětluje Daniela své pocity, když krájí rajče.

Daniela pracovala v jednom restaurantu a nosila si rajčata do ateliéru. Tam je začala malovat a přemýšlet o nich.

Daniela žije ve Francii už třiadvacet let, nějakou dobu strávila v Paříži, ale patnáct let už pobývá na jihu Francie u moře v Antibes.

Přehrát

00:00 / 00:00

O své tvorbě vypráví česká umělkyně Daniela Foltýnová, která se usadila na jihu Francie

V minulosti dělala tematická plátna inspirovaná mimózou. Život ve Francii jí vyhovuje, stará část Antibes je pro ní jako vesnice, kde zná každý kout.

Inspirovaná neobvyklou výstavou na Loiře by ráda uspořádala něco podobného i tady. Svět rajčat je pro ni velmi inspirativní, své obrazy dokonce vystavila v místní restauraci Pomodoro.

„Zpočátku jsme vystavovali obrázky dětí a pak se k tomu přidaly obrazy dospělých, kteří, jako Daniela, téma pojali trochu jinak, rajče je přece jako objekt velmi zajímavé,“ tvrdí majitelka restaurace.

Daniela má však další plány. „Jeden z těch obrazů, který jsem dokončovala jako poslední, byl věnován kolu paní majitelky, které každý den postávalo před restaurací,“ popisuje Daniela.

mini rajčata vypěstovaná na pražském balkóně | Foto: Milana Hemmrová

Obraz je zajímavý tím, že kolo někdo ukradl a zůstala jenom dokumentární fotografie zpracovaná v koláži.

Nelze pochybovat o tom, že plány Daniely tak trochu korespondují i s mentalitou lidí na jihu Francie. Mnozí prostě popouští uzdu své fantazii a vidí před sebou nové výzvy.

A možná, že se v těch jejích kolážích spojených s kolem objeví i něco z atmosféry celosvětové oslavy kol. Vždyť se celá země těší na stý ročník Tour de France.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme