Kohoutková, nebo balená? Vodárny se brání útoku výrobců minerálek

Ve dnech, kdy bychom měli víc než jindy dbát na pitný režim, se znovu rozvířil spor, jestli je vhodné, aby restauratéři nabízeli hostům, kteří se chtějí osvěžit, vodu z kohoutku místo balených minerálek. Zástupci vodárenských společností se rázně ohradili proti upozornění Svazu minerálních vod, že to, co teče z vodovodů, není úplně zdravotně nezávadné pití.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda s citronem (ilustrační foto)

Voda s citronem (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Předsedkyně Svazu minerálních voda Jana Ježková vysvětlila ve vysílání Radiožurnálu, že svaz nevaruje před kohoutkovou vodou, ale brání se srovnávání nesrovnatelných produktů.

„Kvalitní balená voda je vždycky vodou podzemní, bez chemických úprav a desinfekcí, s přísnějšími limity. Je více kontrolovaná a její zdroje nejsou znečištěny lidskou činností,“ říká Ježková. Naopak kvalita kohoutkové vody podle ní může kolísat i v závislosti na ročním období.

„Kolik se provede rozborů vody v té restauraci? Jeden za rok? Víc určitě ne.“ Naproti tomu u balených vod je podle Ježkové zkontrolována každá šarže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty podvečerní publicistiky na Radiožurnálu byly Marcela Dvořáková, mluvčí společností Veolia a Pražských vodovodů, a Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod

Marcela Dvořáková, mluvčí společností Veolia a Pražských vodovodů, které před lety spustily kampaň "Čerstvá kohoutková", do níž se zapojilo kolem 800 restaurací v Česku, tvrzení výrobců balených vod odmítá. Například to, že vodárny nejsou schopné dostat z povrchových vod všechny škodlivé látky.

„Pitná voda se nevyrábí jenom z povrchových vod. V České republice se zhruba polovina vyrábí z vod podzemních, druhá polovina je většinou z vodárenských nádrží, kde se voda odebírá z poměrně velké hloubky. Uvedu-li příklad ze Želivky, tak je to dokonce z 33 metrů, kde je stabilní kvalita vody,“ oponuje Dvořáková.

Podle ní se kontroluje už kvalita vody, která teče do vodárny, kde se teprve upravuje. A dodává, že se kontroluje celý proces výroby - v úpravnách, ve vodojemech i vodovodní síti.

„Limity dané vyhláškou ministerstva zdravotnictví jsou velmi přísné, splňují i limity EU, a hlavně po vodárnách ještě supervizi provádějí hygienické stanice, což jsou orgány ochrany veřejného zdraví,“ upozorňuje Dvořáková.

„Prostě proto, že je to jiný produkt, tak kohoutková voda sice vyhovuje limitům pro pitnou vodu, ale limitům pro balenou vodu by nevyhověla. Naše limity pro balené vody jsou daleko přísnější,“ reagovala předsedkyně Svazu minerálních vod Ježková.

Martin Křížek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme