'Ženy jsou někdy statečnější než muži' tvrdí motto výstavy o ženách v armádě

Problematice žen v armádě se věnuje další z pravidelných výstav, které se konají před budovou Generálního štábu Armády České republiky na Vítězném náměstí. Tato se jmenuje Ženy na bojištích a v zázemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář | Foto: Filip Jandourek

Výstava se nevěnuje jen ženám, které sloužily nebo ještě stále slouží v armádě, ale také těm ženám, které se podílely na domácím odboji nebo které za války trpěly v koncentračních táborech.

Slavnostního zahájení se zúčastnila mimo jiných právě veteránka druhé světové války a jedna z nejmladších účastnic bojů u Dukly Věra Biněvská Holuběva.

Přehrát

00:00 / 00:00

'Ženy jsou někdy statečnější než muži' tvrdí motto výstavy o ženách v armádě. Tématem se zabývala Evelyna Kulíšková

„Hrozné vzpomínky. Dokud jsem neviděla raněné nebo zabité, tak se mně zdálo, že válka nic není. Slyšíš, jak ta mina letí - ona zpívá tak protivně, nepříjemně - a když jsem viděla, jak vypadají ti chudáci…To byla hrůza," vzpomíná na válku osmašedesátiletá veteránka.

Na svou padesátiletou službu v armádě vzpomínala také Věra Perlingerová. Ta se během své kariéry vypracovala až na velitelství letectva a dělala také poradkyni náměstka tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové.

„Tu nejvýraznější vzpomínku mám, že se mi v tom kolektivu mužů podařilo dobře vyjít,“ říká plukovnice ve výslužbě, podle které byl pojmenovaný jeden z radarů pro řízení letového provozu.

Ženy neslouží jen v tradičních rolích

Výstava autorů Jindřicha Plachého a Jindřicha Marka z Vojenského historického ústavu se však nevěnuje jen minulosti. Věnuje se také ženám v současné armádě.

Mimo jiných třeba i plukovnici Janu Růžičkovou. Ta svou kariéru začala u výsadkářů v Chrudimi. „V podstatě jsem tam byla jednou z prvních žen, které k té jednotce nastoupily."

Bývalá armádní mluvčí a nynější vedoucí Kanceláře náčelníka Generálního štábu se účastnila také několika zahraničních misí. Poprvé jela v roce 2000 do Bosny, kde sloužila půl roku.

Tento pobyt jí změnil život. „Člověka pohled na utrpení a bídu jiných lidí poznamená, změní. Obrátí se mu hodnotový žebříček." Na otázku, jestli jí nějaký okamžik zůstal v paměti, odpovídá: „Určitě nezapomenu na děti, které jsme tam potkali, a které byly postižené. Bosna byla hodně zaminovaná, takže děti při svých hrách vstupovaly do minových polí a přicházely o končetiny. A potom, když ty děti potkáte, tak to samozřejmě na vás zapůsobí."

K myšlence výstavy, že ženy jsou někdy odvážnější než muži, říká: „Já bych to řekla trošku jinak. Žena mnohdy - obzvláště v uniformě - musí vynaložit o něco větší úsilí než její mužští kolegové, aby dokázala, že něco umí."

Roli žen v armádě a v boji obecně zdůraznil během zahájení také náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Podle jeho slov slouží v armádě skoro 3 tisíce žen. Některé z nich i u bojových útvarů.

„V současné armádě ČR, v níž ženy tvoří 13 procent, nejsou začleněny pouze v tradičních ženských odbornostech u spojařů či zdravotníků a v administrativě. Běžně se účastní i náročných a nebezpečných zahraničních operací," řekl Bečvář.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru