AIDS se nejrychleji šíří ve východní Evropě. I to řeší washingtonská megakonference

Washington hostí významnou mezinárodní konferenci věnovanou boji proti AIDS. Podle odhadů se jí zúčastní na 25 tisíc lidí, včetně politiků, vědců veřejných aktivistů a také zástupců HIV pozitivních.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červená stužka, symbol boje proti AIDS

Červená stužka, symbol boje proti AIDS | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Andy McCarthy UK

Aktivisté vyzývají politiky, aby pomohli realizovat taková opatření, která povedou k zastavení šíření viru HIV. Více než tisícovka lidí včera pochodovala hlavním městem.

Chtěli upozornit na to, že se prý ve Spojených státech nedostává dostatečné publicity tomuto problému. AIDS patří k nejnebezpečnějším přenosným nemocem jakou lidstvo zná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda České společnosti AIDS pomoc Ivo Procházka ve Světě o osmé potvrdil, že k největšímu šíření nemoci AIDS dochází v rozvojových zemích

Nákaza virem HIV je známá od začátku 80. let minulého století. Počet infikovaných se dnes odhaduje zhruba na 34 milionů lidí. Do dneška si nemoc AIDS vyžádala ve světě přes 25 milionů obětí. Jen v Česku lékaři od začátku testování v roce 1985 odhalili vir HIV u více než 1700 osob.

Onemocnění AIDS propuklo u zhruba 350 z nich, přičemž zemřelo už 180 pacientů. Přestože vědecké výzkumy a nové léčebné postupy dávají slibné výsledky ohledně zpomalení postupu nemoci, nejúčinnější metodou proti nakažení virem zůstává prevence.

Časovaná bomba

Předseda České společnosti AIDS pomoc Ivo Procházka ve Světě o osmé potvrdil, že k největšímu šíření nemoci AIDS dochází v rozvojových zemích.“Dvě třetiny pozitivních žijí v subsaharské Africe. Na druhou stranu, nejvíce případů přibývá ve východní Evropě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O konferenci o AIDS mluvil lékař z pražské nemocnice na Bulovce Ladislav Machala v Ranním interview Radiožurnálu

„Východní Evropa je v podstatě tikající bomba, upozornil Procházka. „V Africe více než každý druhý člověk, který potřebuje léčbu, k ní má přístup. Ve východní Evropě to není ani každý čtvrtý!“

V České republice je zhruba 1700 lidí prokazatelně infikovaných. „Počty rostou, ale nesváděl bych to na příliv z východní Evropy. Nárůst pozorujeme nikoli po otevření hranic, ale po roce 2000 došlo k nárůstu v celé oblasti střední Evropy,“ připomněl Ivo Procházka.

Lékař z pražské nemocnice na Bulovce Ladislav Machala v Ranním interview Radiožurnálu poznamenal, že od roku 1987 mají zdravotníci první lék a zásadní průlom byl kolem roku 1995, kdy se zavedla tzv. vysoce aktivní antiretrovirová léčba, která v současné době umožňuje dožívání pacientů velmi dlouhou dobu.

„Dá se říci, že dnešní pacienti mají vlastně šanci dožít se průměrného věku,“ zdůraznil Machala. „Stále je lepší se nenakazit, než se nakazit a léčit.“

Dosažitelnost léčby

„Léků máme v současné době dost, ideové motto konference je spíše zajistit k nim přístup pro všechny. Z HIV pozitivních lidí na celém světě k nim totiž má přístup jen polovina z těch, kteří by to potřebovali.

Chlapec zviditelňuje nebezpečí nemoci AIDS, Accra, Ghana, 10. 2. 2008 – Cena dětí UNICEF, Czech Press Photo 2008 | Foto: Joe Klamar

„Velkou pozornost je třeba také věnovat problematice HIV pozitivních žen, zatímco před 30 lety naprostou většinu HIV pacientů tvořili muži, v současné době přes polovinu tvoří ženy,“ upozornil Ladislav Machala.

V poslední době se diskutuje o tom, zda lék Truvada, za jehož vývojem stál nedávno zesnulý prof. Antonín Holý, podávat preventivně. Preventivní účinky Truvady ověřila dvouletá studie americké vlády v Peru, Thajsku či Jihoafrické republice a dalších zemích zasažených epidemií AIDS.

Jak upozornil Ivo Procházka, z lékařského pohledu by u některých lidí preventivní podávání smysl mělo. „Má ale vedlejší účinky, takže je otázko, kdy to risknout. A druhá otázka je ekonomická. Ten lék je poměrně drahý, normální člověk si to nezaplatí.“

Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme