Akční evoluce kanibalských genů

V závodu mezi lidmi a priony si kanibalové z Nové Guineje připsali jeden bod - v jejich populaci se objevily geny, které je před priony dokonale ochraňují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozková tkáň napadená BSE

Mozková tkáň napadená BSE | Foto: Public Health Image Library, Licence Public Domain, volné dílo

Příslušníci kmene Fore z Nové Guineje až donedávna vyjadřovali svým zemřelým úctu tím, že snědli jejich maso a mozek. Tento druh pohřebních rituálů měl ovšem tragické následky v podobě prionového onemocnění kuru, které ve 20. století zahubilo asi 2500 zdejších kanibalů. Kuru, stejně jako nemoc šílených krav nebo lidská Creutzfeldt-Jakobova choroba, vzniká proto, že infekční prion v mozku pozměňuje molekuly zdravých prionových proteinů. Nervové buňky se prionů nedokážou zbavit a kvůli jejich hromadění odumírají.

Odborníci na prionová onemocnění z Londýnské univerzity zkoumali gen prionového proteinu v DNA lidí z kmene Fore. Zjistili, že v jejich populaci se vyskytuje i taková forma genu, která svého majitele dokonale chrání před nemocí kuru. "Anti-kuru" gen se od normálního genu liší záměnou jediné aminokyseliny v pozici 127. Mutace poprvé vznikla náhodou u jednoho člověka, který žil asi před 200 let a svůj pozměněný gen předával potomkům. Díky tvrdému selekčnímu tlaku, který vyvolala epidemie kuru asi o 100 let později, se mutace v kmeni Fore rozšířila a vyskytuje se dodnes. Objev "anti-kuru" genu je podle autorů studie krásný příklad toho, že lidská evoluce je stále v akci.

Prionový protein (PRNP) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, RCSB Protein Data Bank

Zdroj: NewScientist, New England Journal of Medicine

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme