Alkohol prý škodí víc než heroin a další tvrdé drogy

Nejškodlivější droga pro nás není heroin nebo třeba pervitin, ale alkohol. Tvrdí to aspoň britští vědci, jejichž závěry zveřejnila světová média. Vědecká studie se ovšem zabývá dopadem drog v čisté, stoprocentní podobě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opilec (ilustr. obr.)

Opilec (ilustr. obr.) | Foto: Lucie Zemanová

„Čistý heroin je relativně velmi bezpečná droga. Ve Velké Británii s ní jsou velké zkušenosti. Tam se heroin podávat veteránům z první světové války. Poslední z nich umřel poměrně nedávno a bylo mu 104 let a 80 let užíval čistý heroin. Byl to lékař,“ řekl Tomáš Zábranský z Centra adiktologie.

Takových lidí podle něj byly stovky. Jak dále vysvětlil, neznamená to, že by heroin nebyl smrtící.

Přehrát

00:00 / 00:00

O škodlivosti alkoholu a drog hovoří v Odpoledním Radiožurnálu redaktor zahraniční redakce Českého rozhlasu Ondřej Houska.mp3

„K čistému heroinu se na ulici nedostanete. To,c o vám bude strašlivě škodit, jsou příměsi, kterými se heroin nařeďuje, a způsob, jakým se heroin užívá, to znamená injekčně,“ uvedl Tomáš Zábranský.

Pokud jde o srovnání s alkoholem, drtivá většina české populace s ním podle jeho slov umí nějak zacházet, takže jen menšina z nich zažije jeho negativní účinky.

Společenské dopady závislosti na alkoholu jsou podle studie přinejmenším stejně škodlivé jako závislost na drogách. Cílem vědců je, aby bylo přehodnoceno vnímání alkoholu ve společnosti. Pití rozhodně není bezproblémovým jevem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Douda ze střediska Drop In hovoří o výsledcích studie v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Nejdůležitější na těchto výzkumech je, že se znovu a znovu řekne: Pozor, pro společnost i jednotlivce je alkohol problémovou drogou, ne jenom drogy s velkým D, jako je heroin a ty ostatní,“ řekl Ivan Douda z Drop Inu, střediska pro léčbu drogových závislostí.

Expertní skupina profesora Davida Nutta, který před lety působil jako hlavní vládní poradce pro drogovou problematiku, v rámci studie sestavila žebříček dvaceti drog. Podle šestnácti kritérií měřila jejich neblahé účinky a dospěla k závěru, že dosavadní, zavedená klasifikace narkotik vypovídá jen málo o tom, nakolik fakticky ubližují jednotlivcům nebo jejich okolí.

Ondřej Houska, Michaela van Erne, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme