Alzheimerova nemoc trápí čím dál víc lidí. Odhalit ji dovedou specializované testy

Na dnešek připadá Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Nemoc se zpočátku projevuje hlavně zapomínáním. Když začne mít pacient potíže s orientací v čase a prostoru, je už léčba mnohem obtížnější.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek pacienta trpícího Alzheimerovou chorobou - snímek pořízený pozitronovou emisní tomografií (PET)

Mozek pacienta trpícího Alzheimerovou chorobou - snímek pořízený pozitronovou emisní tomografií (PET) | Foto: National Institutes of Health, Licence Public Domain, volné dílo

Nemoc se zpočátku rozvíjí nepozorovaně. Jejím hlavním projevem je totiž zapomínání, které ke stárnutí přirozeně patří. Do 65 let trpí Alzheimerovou nemocí zhruba tři procenta populace, u devadesátiletých lidí je to už každý třetí senior.

Podle neurologa Roberta Rusiny se ale dosud přesně neví, proč choroba postihuje hlavně lidi ve vyšším věku:

„Nejspíše je to proto, že s rostoucím věkem jsou neurony daleko křehčí. Stárnoucí neurony mají daleko menší schopnost vzdorovat určitým vlivům. I proto, čím je lidský organismus starší, tím je větší riziko, že u něj Alzheimerova choroba propukne.“

Podle Rusiny by hlavně senioři, kteří zaznamenávají výpadky paměti, měli včas postoupit specializované testy:

„Jsou schopny odhalit, zda se jedná jen o postižení paměti, nebo i postižení jiných funkcí. Čím dříve rozpoznáme Alzheimerovu chorobu, tím máme lepší léčebné výsledky. Ale je řada seniorů, kteří mají poruchu paměti a nejen s Alzheimerovou chorobou. Mají jinou příčinu, která je léčitelná. Někdy velmi dobře. Pokud to ti lidé neudělají, zbytečně se trápí.“

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme