Americký parašutista chce seskočit z výšky 7,5 kilometru bez padáku. Zachytit ho má síť

Na seskok z výšky více než 7,5 kilometru bez padáku se v Kalifornii chystá americký parašutista, 42letý Luke Aikins. Ten má za sebou už 18 tisíc seskoků. Ze soboty na neděli chce jako první na světě vyskočit z letadla a dopadnout do natažené sítě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Pohanka už absolvoval přes 200 seskoků. Je držitelem parašutistické licence B a členem Americké asociace parašutistů. | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Síť, která má rozměry zhruba třetiny fotbalového hřiště, už je natažená v poušti severně od Los Angeles ve výšce 60 metrů a má za sebou poslední zátěžový test.

Dvaačtyřicetiletý Luke Aikins už seskoku nemůže dočkat. „Musím přistát na zádech. Tu síť jsme testovali. Shazovali jsme do ní z helikoptéry figuríny z výšky zhruba 300 metrů. Zachytila je a zpomalila. Přetížení se pohybuje kolem 4 až 5 G," uvedl Aikins.

O nic podobného se zatím nikdy nikdo nepokusil. Aikins o tom prý uvažuje už od 16 let, kdy začal skákat s padákem.

Během pádu ve skoro dvousetkilometrové rychlosti si musí dát pozor hlavně na vítr, který by ho mohl vychýlit. Seskok bude v přímém přenosu vysílat americká televize FOX.

42letý Luke Aikins patří do týmu Felixe Baumgartnera, který se před necelými čtyřmi lety proslavil „skokem ze stratosféry“ – Rakušanův let tedy měřil 39 kilometrů. Za více než 20 skákání nastřádal Aikins přes 16 tisíc seskoků. Specializací, kterou se chystá osvědčit při svém víkendovém pokusu, jsou seskoky na přesnost.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme