Ani v Chorvatsku nepodceňujte zdravotní rizika. Překvapit vás může zmije i černá vdova

Většina Čechů jezdí za sluncem do Středomoří a vůbec nejvíce nás stále jezdí do Chorvatska. I když se na první pohled zdá, že jde ze zdravotního hlediska o zemi naprosto bezpečnou, i tady byste se měli mít alespoň trochu na pozoru. Nepříjemně překvapit vás může kromě mořských ježků a medúz například hmyz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snovačka jedovatá, neboli Černá vdova

Snovačka jedovatá, neboli Černá vdova | Foto: Wikipedia

I proto byste s sebou měli mít kromě základních léků také účinný repelent, říká odborník na cestovní medicínu Rastislav Maďar.

„Je potřeba především myslet na takové infekce, které přenáší bodavý hmyz. Ať jsou to komáři, muchničky nebo klíšťata. Zejména po západu slunce nebo při pobytu v terénu, husté vegetaci je nutné aplikovat na kůži repelenty,“ upozorňuje Maďar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká nebezpečí můžou číhat v Chorvatsku, zjišťovala redaktorka Andrea Skalická

Právě repelent vás v Chorvatsku může ochránit před exotickými nemocemi, jako je horečka papatači nebo leišmanioza. Obezřetní byste měli být, i pokud jde o živočichy

„Přeci jen je to jižněji geograficky položená oblast, tím pádem tam žije více exotických druhů jedovatých živočichů. Patří mezi ně například i černá vdova. Měl jsem ve své ordinaci pacienta, který byl pokousán černou vdovou. Po mnohaměsíční antibiotické léčbě musel podstoupit chirurgický zákrok a pak další plastické operace. Téměř ho to stálo dolní končetinu,“ popisuje lékař.

Proto doporučuje rozhodně nesahat na tmavá místa. „A nechovat se tak jako u nás. Rozhodně pavouky nepodceňovat,“ varuje Maďar. Nebezpeční jsou navíc v Chorvatsku i hadi. „Žije tam například zmije růžkatá, která je mnohem nebezpečnější a jedovatější než ta naše. Takže i v tomhle ohledu je potřebná opatrnost. Zejména při různých výstupech do hor,“ doplňuje.

V moři by si lidé měli dát pozor také na medúzy a ježky, jejichž bodliny se těžko vyndávají. „Rady jak postupovat se různí. Nicméně pokud je osten velmi hluboko, tak je lepší nechat to místo tak. Ono se to postupně dostane napovrch odlučováním povrchové kůže. Vyndání ostnů za několik týdnů může být mnohem snadnější bez toho, aby se téměř muselo operovat,“ radí Maďar.

Hejno medúz | Foto: zdroj: Flickr.com

Na požahání medúzou pak doporučuje potřít zasažené místo na kůži octem nebo alkoholem. „Nebo už jsou k dispozici speciální přípravky, o kterých vám řeknou v ambulancích cestovní medicíny,“ dodává lékař. Přípravky pak lze aplikovat po bodnutí hmyzem nebo po požahání medúzou.

„Velmi rychle to stahuje zarudnutí, otok a i bolestivost,“ uzavírá. Pozor si ale dejte také na jídlo. Vůbec nejrizikovější jsou polosyrové mořské plody.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme