Antibiotika se používala už před 2000 lety

Éra antibiotik oficiálně začala v roce 1928 vynálezem penicilínu. Kosti dávných obyvatel Núbie ale dokazují, že v praxi se antibiotika používala před téměř 2000 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antibiotika už dávno nejsou zázračným všelékem

Antibiotika už dávno nejsou zázračným všelékem | Foto: Fotobanka stock.xchng

George Armelagos z Emory University je bioarcheolog, který se zaměřuje na stravovací návyky dávných lidí. V roce 1980 v lidských kostech z Núbijské pouště objevil stopy něčeho, co vypadalo jako antibiotikum tetracyklin. Kosti pocházejí z let 350 a 550 našeho letopočtu a patřily lidem z civilizace, která po sobě nezanechala žádný písemný záznam. Pozdější výzkum ukázal, že zdrojem antibiotika bylo pivo. Zrna použitá pro jeho vaření zřejmě obsahovala půdní bakterie Streptomyces, které tetracyklin produkují. Na hladině piva by tyto bakterie vytvořily zlatavé plovoucí kolonie, které by núbijským pivovarníkům zřejmě jen tak neušly.

Klíčová otázka proto byla, jestli šlo jenom o náhodnou kontaminaci. George Armelagos se spojil s lékařským chemikem Markem Nelsonem, který kosti podrobil náročné analýze. K rozpuštění kostí musel například použít velmi nebezpečnou kyselinu flouorovodíkovou.

Výsledky analýzy však stály za to: kosti dávných lidí byly tetracyklinem přímo nasycené, což znamená, že jej lidé spolu s pivem přijímali po dlouhá období svého života. Velké množství tetracyklinu se nacházelo i v kostech čtyřletého dítěte. Naznačuje to, že núbijští lidé o účincích piva kontaminovaného půdními bakteriemi věděli a používali jej k léčení nemocných.

Nebyli by jediní – je známo, že obyvatelé starověkého Egypta a Jordánska pivem léčili záněty dásní a další potíže. Všechny tyto objevy ukazují, že znalost antibiotik vznikla dávno předtím, než světlo světa spatřil objevitel penicilinu Alexander Fleming. Ve starověku byla pravděpodobně široce rozšířená a předávala se z jedné generace na druhou.


Zdroj: American Journal of Physical Anthropology, Emory University

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme