Aplikace Českého červeného kříže může pomoci zachránit život

Český červený kříž spustil aplikaci První pomoc, která má lidem usnadnit poskytování první pomoci a umí například i rozpoznat známky mrtvice či infarktu. Je určená pro chytré mobilní telefony s operačním systémem Android a Apple iOS, je v češtině a zdarma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červený kříž | Foto: Kateřina Křenová

„Pokud jde o schopnost Čechů poskytnout první pomoc, tak z nejrůznějších průzkumů vyplývá, že lidé uznávají potřebu znát první pomoc a uznávají, že by měli být schopni první pomoc poskytnout,“ říká prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

„Ale v čem už je na tom náš národ poněkud hůře, je přechod od této latentní ochoty k tomu se skutečně první pomoc naučit a v případě potřeby ji poskytnout. A právě takovým návodem je tato aplikace, která umožňuje jak v případě nouze – kdy krok za krokem říká zachránci, jak postupovat – tak v případě, kdy je v klidu, si ji projít, naučit se,“ vysvětluje Jukl.

Aplikace například pozná příznaky mrtvice. „Pátrejte po známkách mrtvice. Obličej – jsou obě poloviny obličeje stejné? Paže – může předpažit obě ruce? Řeč – je postiženému rozumět?“ ptá se aplikace.

„Jestliže by některá z těchto odpovědí byla negativní, tak je člověk hned vyzván k tomu, aby volal linku 155, což samozřejmě může přímo provést stisknutím tlačítka v této aplikaci. Třetím krokem je zůstat u postiženého až do příjezdu záchranné služby,“ popisuje Jukl.

V aplikaci si lidé navíc mohou udělat i testy, připravit se třeba na živelné pohromy nebo se pustit krátká videa.

„Tato aplikace lidem ukazuje, že zvládnout první pomoc při život ohrožujících stavech není vlastně nic složitého. Je to opravdu pouze několik základních zásad, ale podstatné je to, že pokud tyto úkony včas neprovedeme, tak opravdu může člověk být postižen nejenom na zdraví, ale i ohrožen na životě,“ upozorňuje šéf Českého červeného kříže.

Radoslava Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme