Art For Life nabízí zdarma a anonymně testování na HIV

V Pražském Domě světla je možné nechat si udělat zdarma a anonymně test na HIV. Týden bezplatného testování je součástí kampaně Art For Life, která každý rok v listopadu pořádá mnoho charitativních akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model viru HIV | Foto: licence Public Domain (eng), Los Alamos National Laboratory

„Bezplatné anonymní testování jsme celý týden pořádali už v loňském roce, mělo poměrně velký ohlas. Testujeme od pondělí do pátku, od rána do odpoledne. Výsledky dostanou testovaní hned začátkem příštího týdne,“ potvrdil jeden z organizátorů Lukáš Sapík.

82 procent Čechů nepovažuje HIV za svoji hrozbu.

„Život s HIV není procházka růžovým sadem. Člověk se stává vyobcovaným, na okraji společnosti, stává se loutkou lidí, kteří o té infekci vědí," říká ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osvětové kampani mluvil v Ranním interwiev Radiožurnálu ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý

"Pak už je to jenom o tom, život kvalitně prožít, aby na vás nezaútočilo okolí, byť třeba obyčejný zdravotnický personál. Tam, kam já vozím klienty, mimo dosah specializovaných AIDS center, tak tam se zdravotnický personál chová příšerně až nelidsky,“ dodává.

Tradičním symbolem boje proti nemoci AIDS je červená stužka. Koupit si ji mohou lidé týden před a týden po 1. prosinci, kdy se připomíná světový boj proti AIDS.

Minimální cena pro nákup stužky je 20 korun. Výtěžek putuje na pomoc a provoz preventivních aktivit a Domu světla.

Na prevenci HIV už letos lidé přispěli částkou 160 tisíc korun. Jde o výtěžek z prodeje kalendáře se slavnými osobnostmi a dražby nevšedních uměleckých předmětů.

Na nemoc AIDS letos v Česku zemřelo 8 lidí. Od začátku roku přibylo 165 nových pacientů s virem HIV, což je o 12 více než za celý rok 2011. V roce 2010 bylo diagnostikováno 180 případů.

Igor Maňour, Jan Herget, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme