Bakterie v ústech mohou přispět k předčasnému porodu

Neviditelní obyvatelé našich úst už byli "usvědčeni ze spoluúčasti“ na vzniku kardiovaskulárních chorob. Nová studie je ale spojila také s předčasnými porody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství | Foto: Fotobanka stock.xchng

Za hlavní příčinu předčasných porodů se považují nitroděložní bakteriální infekce, které se do dělohy mohou dostat z pohlavních cest. Novější studie ale ukazují, že vagina nemusí být jediným zdrojem bakterií. V lidských ústech žije asi 700 druhů bakterií. Běžnou těhotenskou komplikací je zánět dásní neboli gingivitida, při které koncentrace bakterií v ústech vzrůstá. Tím se zvyšuje riziko, že se bakterie dostanou do krevního oběhu a proniknou placentou.

Vědci ze dvou amerických univerzit (Case Western Reserve University a Hathaway Brown School) studovali pronikání bakterií z úst do dělohy na březích samičkách pokusných myší, kterým do ocásku vstříkli vzorky slin a zubního plaku. Nějaký čas počkali, aby se bakterie mohly rozšířit po těle, a pak v placentách myší hledali jejich 16S RNA. V placentách vědci identifikovali překvapivě široké spektrum bakterií, ale většina z nich patřila právě těm druhům mikroorganismů, které kolonizují ústní dutinu. Vědci se proto domnívají, že kvůli prevenci předčasných porodů by se vyplatilo zavést jednoduchou terapii zaměřenou na snižování koncentrace bakterií v ústech.

Zdroj: Science Daily, Infection and Immunity

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme