Baumgartner se znovu pokusí o rekordní seskok

Ve Spojených státech se opět připravuje rekord ve volném pádu. Rakušan Felix Baumgartner má seskočit s padákem z výšky téměř 37 kilometrů. Jeho cesta heliovým balonem do stratosféry začala dnes krátce po 17:30 SELČ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Felix Baumgarten (vpravo) při přípravě na rekordní seskok - archivní foto | Zdroj: ČTK

Ve výšce 36,5 kilometru má podle plánu 43letý rakouský odvážlivec vyskočit v přetlakovém skafandru a padat víc než šest minut volným pádem. Při letu na zem má překonat rychlost zvuku. Padák se mu má otevřít až ve výšce kolem 1 500 metrů.

Pokud se to podaří, bude Felix Baumgartner prvním člověkem na planetě, který něco takového dokázal a přežil.

Úspěch by znamenal několik rekordů
Balon by vystoupal s člověkem zatím vůbec nejvýše, Felix Baumgarten by seskočil z největší výšky, volným pádem by překonal rychlost zvuku. A předpokládaným časem 5,5 minuty by dosáhl i nejdelšího volného pádu.
Dosavadní rekord seskoku z nejvyšší výšky drží bývalý americký voják Joseph Kittinger, který v roce 1960 seskočil z výšky 31 333 metrů.

K tomu, aby se akce podařila, je potřeba, aby panovalo buď úplné bezvětří, nebo vanul slabý vánek asi do pěti kilometrů za hodinu. Právě kvůli nepřízni počasí musel Baumgartner akci 9. října odložit. Dnes měl pro start ideální podmínky.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme