Běžci se nemusí své oblíbené aktivity vzdávat ani v zimě. Stačí se vhodně obléci a přibalit pití

Udržovat se v kondici i v zimě není problém. Pokud nejste zrovna příznivci lyžování nebo výletů na běžkách, můžete třeba docela obyčejně běhat. Stačí se vhodně obléci a stejně jako v létě nezapomínat na dostatek tekutin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžci Vysočiny na trase sady

Běžci Vysočiny na trase sady | Foto: Olga Štrejbarová

Běžci se nemusí své oblíbené pohybové aktivity vzdávat ani v mrazivém počasí. Jediné, co by je možná přece jen mělo od sportování odradit, jsou nepříznivé rozptylové podmínky.

Podle ultramaratonce Miloše Škorpila je důležité se vhodně obléknout:

„Tři nebo maximálně čtyři vrstvy. Člověk se má obléknout tak, aby vycházel ven a bylo mu lehce chladno. Po pěti minutách se už ohřeje na optimální teplotu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O běhání v zimě natáčela redaktorka Eva Rajlichová.

V zimním období běžec příliš nevnímá to, že se potí. Tekutiny je přitom potřeba doplňovat stejně jako v létě. Miloš Škorpil ví o čem mluví, běhá v každém počasí, týdně průměrně devadesáti až sto kilometrů.

„Lidem doporučuji vzít si do lehké termosky buď teplý čaj nebo teplé iontové nápoje. Vesměs jsou teplé nápoje lepší než studené. Tělo to lépe vstřebává, navíc se ohřejeme. Třeba i nějaký čistý bujon.“

Venkovní fyzickou aktivitu v zimním období hodnotí pozitivně i lékařka Jana Šeblová ze Záchranné služby Středočeského kraje:

„Pokud jsou klimatické podmínky extrémní, tak se zdravotní benefit určitě ztrácí. Když bude mráz větší než deset stupňů pod nulou nebo podle kondice dotyčného. Samozřejmě je úplně něco jiného vrcholový sportovec a senior, který se pravidelně udržuje.“

Běžec Miloš Škorpil | Foto: Šárka Ševčíková

Pohyb - ať už běhání nebo lyžování - by si měli lidé ordinovat v souladu s aktuálním zdravotním stavem. Pokud jsou nachlazení nebo se cítí příliš unavení, je lepší trénink vynechat.

„Jakmile střední Čechy pokryla ledovka, sbírali jsme jednoho pána, který s kolegy nasedl na kolo, překvapivě si zlomil nohu. Když jsem kolegům říkala, že to není úplně rozumné, jezdit na kole tam, kde je pět centimetrů ledu a doporučila jsem jim doběhnout do nejbližšího fitka, tak se na mě tvářili nevrle,“ dodává Jana Šeblová.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme