Bojovnice za lidská práva Zdena Mašínová získala Cenu Václava Bendy

Ústav pro studium totalitních režimů každoročně uděluje vybraným osobnostem Ceny Václava Bendy, a to za zásluhy o svobodu a demokracii v Česku. Na seznamu čerstvých laureátů se objevila například literární historička Marie Rút Křížková, ekonomka Eva Mosnáková nebo Zdena Mašínová, sestra Ctirada a Josefa Mašínových.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdena Mašínová

Zdena Mašínová | Foto: Česká televize

„Je to určité zadostiučinění, ale jsem trošku v rozpacích. Nemám pocit, že mám zásluhy takové, které by si takové vyznamenání zasloužily,“ prozradila po slavnostním ceremoniálu Zdena Mašínová, kterou Ústav pro studium totalitních režimů ocenil jako bojovnici za lidská práva.

Jejího otce popravili nacisté. Po nástupu komunistů pak byla celá její rodina pronásledována režimem. Situace se zdramatizovala po akci bratrů Mašínových, kteří za známých okolností utekli na Západ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústav pro studium totalitních režimů ocenil 14 osobnosti za zásluhy o svobodu a demokracii v Česku, mezi nimi i Zdenu Mašínovou

Zdena po zatčení strávila několik měsíců na samotce a vyšetřovatelé stíhali i její matku.

„V té době již byla vážně nemocná. Bylo s ní zacházeno velice krutě a bohužel musím říci, že jsem toto nikdy nemohla odpustit,“ dodala Mašínová.

O laureátech cen pojmenovaných po bojovníkovi proti totalitě a polistopadovém politikovi Václavu Bendovi rozhoduje každý rok komise odborníků a historiků.

„Snažíme se ukázat příběhy lidí, kteří se zapojili do protinacistického odboje, připomínáme osudy lidí, kteří vystupovali proti komunistickému režimu, a není opomenut ani rozměr exilu,“ vysvětlil ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra.

Z Prahy do Kutné Hory

Předešlých šest ročníků našlo pokaždé zázemí v Praze. Tentokrát ale oceněné osobnosti i hosté dostali pozvánku do Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře.

„Přece jenom se jedná o příběhy většině společnosti neznámé, protože my zpravidla neoceňujeme ty, kteří už nějaké ocenění mají. Chtěli jsme vyzkoušet, zda tím, že ceremoniál přesuneme do některého z měst mimo Prahu, nevzbudíme přece jenom větší zájem, zda ty osudy nebudeme moci lépe přiblížit širší veřejnosti,“ přiblížil Hazdra.

Cena Václava Bendy má 14 nových držitelů. Je mezi nimi například také Bohumil Harmonický, který se ještě jako Miroslav Crha podílel za totality na protirežimních akcích.

„Pro mě to bylo určitou samozřejmostí. Měl jsem v té době dvě malé děti, pocházím paradoxně z komunistické rodiny. A rozpory společnosti byly čím dál tím větší,“ zavzpomínal.

Posmrtně cenu získali i někdejší pracovník americké zpravodajské služby Bohumil Valtr nebo Vladimír Levora – bývalý voják československé armády a vězeň v gulagu – odsouzený za své memoáry.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme