Brněnští lékaři testují nový implantát, který má pomoci lidem s poškozenou chrupavkou

Poškození chrupavky v koleni a s ním spojená bolest i omezení pohybu potká podle lékařů alespoň jednou v životě snad každého. Nejnovější možnost léčby teď jako jedno ze tří pracovišť na světě zkouší Fakultní nemocnice v Brně. Pacientovi voperují speciální implantát složený převážně z přírodních látek. Tělísko se pak časem samo přemění v jinak neobnovitelnou chrupavku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Brno | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

V Brně zatím lékaři voperovali implantát dvěma pacientům. V lednu ho vyzkoušeli na teprve 23letém Janovi. Voják z povolání prodělal na výcviku dva úrazy kolene a trpěl už nesnesitelnými bolestmi.

„Hnedka po tom dalším úrazu to byla teda dost velká bolest, ale i při zátěži. Za nějaký čas po tom prvním úrazu jsem třeba zase uběhl osm kilometrů bez problémů, ale třeba to pobolívalo. No ale potom, jak se stal ten druhý, tak jsem nemohl pořádně ani chodit,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Zuzana Plíšková se zajímala o novou metodu léčby poškozené chrupavky

Dva měsíce po operaci se mladý muž pohybuje bez problémů a věří, že se bude moci vrátit ke své práci.

„Jak jsem se doslechl o možnosti téhle operace, tak jsem doufal, že se budu schopný vrátit ke svému povolání. Ale samozřejmě že když mně sdělili po druhém úrazu defekt chrupavky, tak mě strašil i doktor na útvaru, že se mám asi rozloučit s armádou. Tak doufám, že se budu schopný vrátit na útvar,“ říká Jan.

Právě rychlejší rekonvalescence je jednou z výhod, které si lékaři od nového implantátu slibují. Kouzlo by mělo spočívat v jeho jednoduchosti.

Podle lékařů se jedná o materiál budoucnosti

Základem tělíska, jehož struktura odpovídá kosti, je uhličitan vápenatý získaný z korálů, tedy přírodní látka. V jinak neobnovitelnou kloubní chrupavku se implantát z aragonitu v těle časem sám promění.

„Ta možnost je vynikající v tom, že v podstatě nabízí přirozenou cestu pro pacienta. Někdy používáte materiály, které jsou příliš umělé, někdy používáte materiály, které naopak vyžadují velkou účast pacienta, protože se to bere z něho. A tohle je vlastně první přirozený materiál, který dokáže pacientovi chrupavku časem nahradit. A je to jakási cesta do budoucna, rozhodně se s ní budeme setkávat častěji,“ vysvětluje přednosta Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno Martin Repko.

Poškození chrupavky podle něj trápí velké množství lidí bez ohledu na věk. Bolesti ale řada z nich věnuje menší pozornost, než by bylo potřeba. Výjimkou nebyl ani Jan.

„Dva roky chodil, měl potíže a neřešilo se to. Proto se snažíme do tohoto problému aktivně vstoupit a řešit, aby došlo co nejdřív k návratu a hlavně abychom udělali prevenci neboli abychom zamezili dalšímu předčasnému opotřebování kloubu,“ upozorňuje ortoped Petr Vališ, že zanedbání může vést třeba až k nutnosti předčasné totální endoprotézy.

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme