Brno rozmístí do ulic 14 defibrilátorů. Město se ale bojí vandalů

Brno umístí přímo do ulic 14 defibrilátorů. Ty nebudou na panelech pevně připevněny, ale naopak budou volně, aby s nimi mohli lidé odejít za pacientem například i do vedlejší ulice. Město se nicméně obává zneužití a vandalů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku získali od města defibrilátor | Foto: Jana Huzilová

Město se přesto pro umístění 14 panelů s přístroji pro okamžitou pomoc při zástavě srdce rozhodlo. O přínosu přístrojů, které jsou nyní instalovány ve čtyřech městských budovách, se totiž radnice již několikrát přesvědčila.

„Dojde-li k zástavě srdce, k zástavě oběhu, tak je-li na místě defibrilátor včas, téměř okamžitě, tak šance člověka na přežití je až 94 procent, a s každou minutou bez pomoci tato šance o 10 procent klesá,“ říká jedna z autorek projektu Barbora Zuchová ze záchranné služby Jihomoravského kraje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Autorka projektu Barbora Zuchová ze záchranné služby JMK v pořadu Stalo se dnes

Myšlenkou projektu je podle ní hlavně to, že defibrilátor se dostane k pacientovi do několika vteřin. Navíc obsluha přístroje není složitá. „Když je otevřen, tak na vás přístroj mluví. Tedy přesně vám říká, co máte dělat. Nenechá vás udělat chybu a nemůže to ublížit ani zachránci, ani potenciálně pacientovi,“ vysvětluje Zuchová.

Kde budou nové panely stát, ještě není přesně známo. Zuchová nicméně prozradila, že defibrilátory budou například v centru, na nádraží, ale také kolem brněnské přehrady. Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) budou instalovány hlavně v místech, která střeží kamerový systém. Tak by se zřejmě dalo případnému odcizení nebo vandalismu předejít.

Přístroje v ceně půl milionu korun zaplatí Komerční banka. Dalších 210 tisíc korun na informační brožury půjdou z městského rozpočtu. Defibrilátory by se v Brně měly objevit příští rok. Pokud se projekt osvědčí, měl by být podle Zuchové aplikován i v dalších městech.

Jan Richter, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme