Brno se chce stát městem, kde lidé neumírají na infarkt

Každé dítě v mateřské i základní škole v Brně bude brzy vědět, že sladkosti ani tučná jídla nejsou zdravá. Učitelky společně s lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny chtějí vychovávat školáky tak, aby i v dospělosti žili zdravě. Nemocnice a její Mezinárodní centrum klinického výzkumu letos spustí velký projekt prevence srdečních onemocnění - Kardio Vize Brno 2030. Brno by se tak do osmnácti let mělo stát městem, kde i restaurace změní své jídelníčky na zdravou výživu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidské srdce je neúnavná pumpa | Foto: Fotobanka Profimedia

Je rok 2030. Vcházíte do jedné brněnské restaurace a vybíráte si z obědového menu. Žádnou svíčkovou s knedlíky, guláš nebo tlačenku ale tady nehledejte. V nabídce jsou jen ryby, drůbež nebo saláty.

Jste totiž ve městě, kde se neumírá na obezitu ani nemoci srdce a cév. Možná se to zdá jako sci-fi, ale lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny doufají, že se Brno do osmnácti let stane městem, kde infarkt není na seznamu úmrtí. Brňané se stravují zdravě, nekouří a hodně sportují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projekt Kardio Vize Brno 2030 představuje redaktorka Petra Benešová

„Zajímá nás oblast prevence, protože víme, že to je budoucnost medicíny. Cílem projektu je snížit výskyt rizikových faktorů, které mohou vést ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění,“ popisuje záměry brněnské nemocnice Adam Svobodník, vedoucí klinického vývoje a transferu technologií.

Projekt zdravého srdce se rozjíždí pod právě vznikajícím Mezinárodním centrem klinického výzkumu ICRC. Lékaři donutí obyvatele Brna, aby změnili svůj životní styl.

„Ten projekt zahrnuje především práci s mladými lidmi. Je to nová koncepce prevence, která je založena na komunitním přístupu. To znamená, že jdeme co nejblíže k lidem, kteří jsou potenciálně nejvíce ohroženi,“ upřesnil Svobodník.

Centrum také vyjednává s místními restauracemi, aby nabízely zdravá jídla v nekuřáckých jídelnách.

Myšlenka zdravého Brna přišla z Ameriky. Nemocnice na mezinárodním centru ICRC spolupracuje s prestižní Mayo Clinic, která sídlí v Rochesteru. Americké město je už teď zcela nekuřáckým místem a plánuje, že se do roku 2020 stane sídlem, kde nejméně lidí umírá na kardiovaskulární nemoci.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme