Byl Nový svět osídlen dvakrát?

Byli předkové dnešních původních Američanů prvními lidmi, kteří vkročili na půdu Nového světa? Genetické důkazy říkají, že ne, ale lebky vyprávějí odlišný příběh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beringův průliv na satelitním snímku | Foto: NASA, Licence Public Domain, volné dílo

První lidé, kteří se dostali na americký kontinent, pocházeli z Asie a přešli Beringovu úžinu. Vědci dnes upřednostňují model, který počítá s jedinou vlnou asijských emigrantů. Časní i pozdější obyvatelé Ameriky by pak byli potomky jedné skupiny lidí. Tým německých a chilských paleoantropologů s tím ale tak docela nesouhlasí. Vědci prostudovali lebky několika desítek paleoindiánů, které se datují do doby migrace z Asie před 11 000 let a pocházejí z Jižní a Střední Ameriky. Tyto lebky pak srovnali s lebkami více než 300 indiánů, kteří žili před 1000 let.

Výsledky studie ukázaly, že v tvaru a velikosti lebek paleoindiánů a pozdějších indiánů existují podstatné rozdíly. Vysvětlení nabízí scénář, který počítá ne s jednou, ale hned dvěma vlnami migrace z Asie. Předky indiánů přitom byli především lidé z druhé migrační vlny. Vědci model jedné migrace zcela neodmítají. Říkají ale, že jejich výsledky demonstrují to, že osídlení Nového světa bylo komplexnější událostí, než za jakou se obvykle pokládá. Doufají, že jasno do celé věci přinesou další genetické studie, které zatím model dvou migračních vln nepodporují.

Zdroj: Science Now, PloS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme