Bývalí pacienti se snaží obnovit chátrající lázně v Železnici na Jičínsku

Rašelinné lázně v Železnici na Jičínsku už víc než deset let chátrají. Jejich provoz ukončila v roce 2003 velká konkurence i restituční spory. Teď se skupina bývalých pacientů pokouší obnovit zašlou slávu lázní, které kdysi začaly v praxi používat Vojtovu rehabilitační metodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření ambulantní rehabilitace dačické nemocnice

Otevření ambulantní rehabilitace dačické nemocnice | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová

„Tady je Valdštejnův hotel, napravo vidíme bývalou školu a školku,“ ukazuje jednotlivé budovy kdysi slavných lázní bývalý zaměstnanec Petr Ježek.

Léčebnou, ve které se naplno začala v praxi používat Vojtova rehabilitační metoda, prošly za dobu její existence tisíce pacientů. Někteří v ní prožili podstatnou část života.

„Léčili jsme děti s hybnými poruchami, které vzniknou na základě poškození mozku. V té době jsme měli 125 lůžek a léčebna byla prakticky celoročně naplněná,“ vzpomíná Marcel Nachtman, který byl v letech 1974 až 1990 primářem dětské léčebny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do bývalých lázní se jel podívat reportér Václav Plecháček

Jeho kolega, dlouholetý vedoucí rehabilitační lékař Alois Stehlík připomíná, že v lázních pracovalo až sto lidí. „Když počítám i učitelky mateřské a základní školy, které byly při léčebně, byli jsme tu v podstatě jedna ku jedné,“ říká.

„Dělali jsme tu hrozně rádi, děti nám tykaly a braly nás jako rodinu,“ doplňuje rehabilitační sestra Jana Kynčlová, která působila v lázních Železnice dlouhých 18 let.

Jenže celý komplex už od roku 2003 chátrá. Bývalí pacienti proto založili sdružení Vláčkaři a jejich cílem je provoz obnovit. Jak ale připomíná předseda sdružení Václav Kozel, rozhodně nepůjde o levnou záležitost.

„Náš hrubý odhad je mezi 50 až 80 miliony včetně koupě budov a pozemků,“ počítá Kozel. Peníze chtějí Vláčkaři získat především ze sponzorských darů. Žádný ale zatím nepřišel.

Není přitom vůbec jasné, jestli by 50 až 80 milionů korun na znovuzprovoznění lázní stačilo. Objekt je totiž podle dalšího člena sdružení Daniela Srba v dezolátním stavu. „Vypadá to tristně. Co se dalo prodat nebo odnést, je bohužel odneseno,“ konstatuje.

Vizi o obnovení léčebny v Železnici navíc posouvá do oblasti teorie i velká krize, kterou české lázeňství v současnosti prochází. Řada zavedených lázní kvůli nedostatku peněz bojuje o přežití a další, například Velichovky, už dokonce zkrachovaly.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme