Časté střídání klimatizovaného prostředí s vnějším může lidem působit problémy

Bez klimatizace se v těchto extrémních teplotách téměř nelze obejít. Z jejího používání ale vyplývají i mnohá rizika spojená hlavně s častým střídáním prostředí s různými teplotami. Teplotním šokům se téměř nedá vyhnout. Rozdíly teplot mezi vychlazeným autem nebo obchodem a vnějším prostředím jsou často v desítkách stupňů, optimálně by se ale měly pohybovat v rozmezí 5 až 6 stupňů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).

Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy). | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Zkušební test, jak moc nás v těchto parných dnech ochladí obchodní centra, začíná v plzeňském centru Area Bory. Na parkovišti se teplota ustálí na hodnotě 35 stupňů. Po 5 minutách uvnitř obchodního domu teploměr ukazuje 24 stupňů, rozdíl je tedy 11 stupňů.

„Momentálně mi to dělá dobře, když jsem sem vešla, ale velké přechody nejsou zase až tak dobré,“ říká starší žena. „Mně to dneska nevadí, pro mě je to příjemné, ale kdyby to mělo být každý den, tak se bojím o zdraví, že třeba chytnu angínu. Na to jsou lidé v dnešní době náchylní,“ dodává místní prodavač.

Zpátky v autě teploměr ukazuje hodnotu 47 stupňů, pro srovnání s teplotou v obchodním centru je to rozdíl více než 20 stupňů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Plzeňských obchodních centrech zjišťoval reportér ČRo Lukáš Milota, v Ozvěnách dne se k tématu vyjadřovali ředitele Správy nemovitostí společnosti AHOLD Czech Republic Pavel Huml a říká předseda Sdružení praktických lékařů Pavel Neugebauer

U dalšího centra se teplota na parkovišti zastaví na 36 stupních, uvnitř ale teplota klesne o 12 stupňů, tedy na 24 stupňů.

„Jsem alergik a teplotní rozdíly mi dělají velké problémy. Organismus dostane z toho horka šok, a když vejde do klimatizovaného prostředí, tak je s tím určitě velký problém, dostaví se reakce a potom jsou lidé nemocní,“ komentuje zákaznice.

Podle ředitele Správy nemovitostí společnosti AHOLD Czech Republic Pavla Humla není zvýšení teploty klimatizace uvnitř obchodů, kvůli různorodému sortimentu nabízeného zboží, reálné.

„Držíme se legislativního rámce, to znamená, že v rámci našich prodejen se pohybujeme v rozmezí 24 a 25 stupňů. Je to v závislosti na tom, v jakém úseku prodejny se nacházíte, jestli u mrazeného zboží, nebo ovoce, zelenina a podobně,“ popisuje ředitel.

„Chápu pozici zákazníka, ale zohledníme-li sortiment a jeho škálu včetně čokolád a čokoládových výrobků, nemůžeme si na prodejnách i z hygienických důvodů dovolit teplotu vyšší než 25 stupňů,“ vysvětluje Huml.

Taková teplota není pro zákazníky v těchto tropických vedrech vůbec ideální. Člověk se ale může situaci zkusit přizpůsobit a nákupy lépe naplánovat, říká předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost doktor Pavel Neugebauer.

„Optimální to samozřejmě není, rozdíl by neměl být tak velký, optimálně se uvažuje o 5 stupních rozdílu. Ale rozumím tomu, co říkal pan ředitel o tom, že to ovlivňuje skladba nabízeného zboží.“

„Je potřeba si rozmyslet, jestli v době největšího vedra je skutečně nutné absolvovat nákupy a jestli například nezařídit režim dne trochu jinak, a přizpůsobit ho tak podmínkám, které zrovna panují,“ dodává lékař.

Nebezpečné střídání teplot

Mnohem nebezpečnější než samotný pobyt v klimatizovaném prostoru je podle Neugebauera střídání prostředí s různými teplotami.

„To, co se negativně promítá do zdravotního stavu, je právě časté střídání teploty, ve které se člověk nachází. Pokud si to rozvrhnu tak, aby střídání nebylo tak časté, eliminuji tím rizika, které ze střídání vyplývají,“ vysvětluje lékař.

„Zejména u dětí bych chtěl upozornit na to, že přebíhání z domova ven a zpátky, hlavně tam, kde je klimatizované prostředí, může být hodně nebezpečné,“ dodává.

Veronika Sedláčková, Anna Maňourová, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme