Často zapomínáte? Zkuste mozkový jogging

Naše mozky jsou v ohrožení. Dožíváme se čím dál vyššího věku a tím pádem máme větší šanci onemocnět nějakou chorobou. Odborníci proto vyhlásili na dnešek Mezinárodní den mozku a chtějí seznámit veřejnost s novinkami z výzkumu i léčby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek

Mozek | Foto: Ústřední vojenská nemocnice

Organizátoři nabízejí 220 přednášek pro veřejnost. Akci pořádá Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging. Dozvíte se na ní, jak bojovat se zapomínáním. Zapojit se můžou nejen senioři, ale i lidé v produktivním věku a studenti.

„V poslední době se hlásí stále více mladších lidí, kteří mají pocit, že se jim buď zhoršuje paměť, nebo se potřebují naučit, jak se učit. Jsou ohromeni, že si dokážou pamatovat něco, o čem si ostatní populace myslí, že je nezapamatovatelné,“ říká předsedkyně sdružení Dana Steinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zuzana Kopuletá

Náklady na léčbu nemocí mozku v Evropě dosahují téměř 800 miliard eur. V České republice se celkové ekonomické dopady nemocí mozku podle některých studií rovnají nákladům na olympijské hry v Londýně 2012.

Mozek je nejsložitější, nejdůležitější, ale také nejzáhadnější orgán. Lékaři i psychologové ho zkoumají staletí, ale zatím stále znají jen zlomek toho, co by chtěli vědět. Naštěstí mají stále více možností, jak do jeho tajemství pronikat. Jen lepší poznání jim totiž pomůže zvládnout nemocni, které ho postihují.

„Dnes výskyt deprese převýšil i výskyt kardiovaskulárních chorob. Samozřejmě je to reakcí na dobu, která se mění, lidé za chvíli skutečně nezvládnou to tempo, které si sami nastavili,“ vysvětluje psycholožka Zuzana Spurná.

Cvičit, nekouřit, nestresovat se

S životním tempem, které hrozivě převyšuje možnosti našeho organismu a tedy i mozku se mu přizpůsobit, souvisí například i zvyšující se množství případů závažných cévních mozkových příhod.

„Nejčastější příčina úmrtí, co se týče mozku, jsou cévní mozkové příhody. Ty jsou po infarktech myokardu druhou nejčastější příčinou mortality,“ upřesnil neurolog Zdeněk Kadaňka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byla primářka oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Zuzana Spurná

Současně ale upozorňuje, že právě za toto si můžeme tak trochu sami. Mozku totiž můžeme snadno pomoci.

„Dostatek pohybu každý den, pak je třeba přestat kouřit, kouření je velmi závažný rizikový faktor. A pak je třeba dobře léčit arteriální hypertenzi. Pokud se bude dobře léčit, tak máme jistotu, že těch mozkových příhod ubude,“ tvrdí neurolog. Hlavní zásadou podle něj je dávat si takové cíle, které můžeme zvládnout, a nestresovat se neúspěchy.

Igor Maňour, Zuzana Kopuletá, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme