Centrum Paraple už dvacet let pomáhá s návratem do života lidem s poškozením míchy

V České republice se každý rok ocitne 250 lidí na vozíku kvůli poškození míchy. S mottem „Pomáháme najít cestu dál" se jim už dvacet let snaží pomoct Centrum Paraple. Jde o jediné zařízení svého druhu v republice, kde se vozíčkáři učí, jak fungovat v běžné domácnosti, jezdí na fyzioterapii nebo na sportovní kurzy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Svěrák, jeden ze zakladatelů Centra Paraple, při Dobročninné akademii | Foto: Centrum Paraple

Jedním z hlavních cílů Paraplete do dalších let je podle zakladatele centra Zdeňka Svěráka návrat vozičkářů do práce:

„Chceme se teď zaměřit na rehabilitační činnost, ale i na to, aby přibylo vozíčkářů, kteří najdou práci a budou se moci vrátit k rodině.“

Za uplynulých 20 let centrum pomohlo s návratem do života více než 7 500 lidí s poškozením míchy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Centrum paraple slavilo dvacáté narozeniny. Na místě oslav byly Markéta Chaloupská a Pavla Lioliasová

Podle ředitelky centra Margity Piškořové začínalo Paraple v roce 1994 se čtyřmi zaměstnanci a jednou kanceláří. „Teď tady máme 2 600 m2, více než 50 zaměstnanců, 30 externích spolupracovníků a celou řadu dobrovolníků,“ popisuje Piškořová.

Do budov bývalých jeslí v pražských Malešicích dnes klienti nejezdí jen na fyzioterapie nebo výtvarné a sportovní kurzy, učí se také běžné činnosti, jako je třeba pohyb v kuchyni.

Paraple by ale nikdy nemohlo fungovat bez příspěvků dárců, kteří se pravidelně účastní třeba tradičního charitativního Běhu pro Paraple nebo Dobročinné akademie.

Ta se letos 15. listopadu uskuteční už po jednadvacáté. Uslyší ji i posluchači Českého rozhlasu – Radiožurnálu. Moderátorem bude už tradičně Zdeněk Svěrák.

Pavla Lioliasová, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme