Cenu Gypsy Spirit získalo Salesiánské centrum v Teplicích i Romodrom

Po třech letech se opět udělovaly ceny Gypsy Spirit. Mají vyzdvihnout činnost jednotlivců i organizací, které se snaží zlepšit životní podmínky Romů, především jim pomoci vyjít ze společenské izolace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu za přínos v integraci Romů Gypsy Spirit 2013 získala za záchranu pěti lidí z havarovaného auta Irena Drevňáková | Zdroj: ČTK

„Je to dobré, že se takovéto ceny udělují, protože je to příležitost také pro veřejnosti si všimnout, co děláme, a pro mě to je hlavně radost,“ říká jeden z oceněných Ladislav Nádvorník ze Salesiánského centra v Teplicích, které provozuje mimo jiné nízkoprahová centra pro mládež.

Další cena putovala do občanského sdružení Romodrom, které pomáhá lidem ohroženým sociálním vyloučením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na udělování cen Gypsy Spirit se byla podívat Eva Rajlichová

„Což je samozřejmě pocta, ale my tuto práci děláme běžně. Umíme likvidovat ghetta, umíme to rušit. Pokud je vůle místní správy a samosprávy,“ dodává ředitelka Marie Gailová.

Ceny Gypsy Spirit pocházejí ze Slovenska, v České republice se poprvé udělovaly v roce 2009. Měly by vyzdvihnout důležitost integrace Romů a lidi a organizace, které se o ni snaží.

Nově přibyla kategorie pro města a obce. Favorizované Obrnice nakonec porazila Kadaň. Tamní starosta Jiří Kulhánek je pyšný hlavně na to, že se jim podařilo vytvořit specializovanou třídu pro žáky, kteří mají problém se vzděláváním.

„Tím pádem by se mohli sami vymanit z vyloučené lokality a zapojit se do života,“ vysvětluje. Udělování cen Gypsy Spirit 2013 připadlo letos tak trochu symbolicky na 10. prosinec - Den lidských práv.

Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme