Cenu nadace Vize 97 dostal in memoriam profesor Miloslav Petrusek

Letošní Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 dostal in memoriam významný český sociolog a vysokoškolský pedagog Miloslav Petrusek. Ocenění, tedy diplom a zlatou berli svatého Vojtěcha, za něj v Pražské křižovatce převzal jeho vnuk Jan Holub.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Petrusek | Zdroj: ČTK

Jan Holub u té příležitosti přečetl úryvek z Petruskovy knihy a krátce na něho zavzpomínal. Hovořil například o tom, jak mu dědeček krátce před smrtí k ceně nadace Vize 97 řekl: „Chlapče, větší metál už děda nedostane.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnostní ceremoniál sledovala reportérka Českého rozhlasu Martina Spěváčková

Na Miloslava Petruska vzpomínali také pozvaní hosté. Mluvili o něm jako o člověku, který se vždy držel svých morálních zásad a byl učitelem přímo od Boha, který dokázal i ty nejsložitější teorie a myšlenky předávat studentům s neuvěřitelnou lehkostí.

"Nominovaní na cenu nadace vždycky mají být nějak trošku kontroverzní," říká Ivan Havel, člen rady Ceny Vize 97.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Ivana Havla, člena rady Ceny Vize 97, byl Miloslav Petrusek výjimečnou osobností

"Ovšem on nebyl kontroverzní nyní, on byl kontroverzní za doby totality, protože držel tedy ten prapor sociologie v době, kdy byla na indexu. Už v 60. letech se mu podařilo ji trošku prosazovat, i když ne zcela oficiálně, a to byl jeho takový téměř hrdinský výkon ve prospěch vědy," dodává Ivan Havel.

Cena se předávala poprvé od úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. V sále byl však přítomen alespoň symbolicky. Na pódiu byla jeho zvětšená fotografie a Dagmar Havlová vedle sebe pro něj nechala volnou židli.

Vize 97 cenu uděluje už od roku 1999, vždy 5. října v den narozenin Václava Havla. Jejím laureátem bývá významný soudobý myslitel.

Profesor Miloslav Petrusek se narodil ve Zlíně. Vystudoval filozofii a dějepis na Masarykově univerzitě v Brně. Sociologií se zabýval od 60. let 20. století. Po sametové revoluci byl jedním ze zakladatelů Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity, kde v letech 1991–1997 působil jako děkan. Byl autorem významných děl i řady odborných článků z oboru sociologie. Miloslav Petrusek zemřel letos 19. srpna ve věku 75 let.

Slavností ceremoniál se od roku 2004 odehrává v duchovním centru Pražská křižovatka, které rovněž patří mezi projekty nadace.

Ocenění umožňuje širší veřejnosti seznámit se s laureátovým dílem, a to například prostřednictvím besedy dotyčného člověka se studenty.

Cenu v loňském roce získala slovenská teoretička umění Iva Mojžišová. Dalšími laureáty jsou například spisovatel a myslitel Umberto Eco či sociolog Zygmunt Bauman.

Jan Richter, Martina Spěváčková, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme