Češi i Slováci jsou stále méně spokojení se svým sexuálním životem

Spokojenost lidí v Česku a na Slovensku se sexem dlouhodobě klesá. Ukázal to výzkum agentury STEM/MARK, který se zabýval sexuálním životem v těchto dvou zemích. Hlavní příčinou problémů v intimní oblasti je pracovní vytížení a přepracovanost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena v posteli, vstávání | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Zatímco v minulosti byly podle výzkumu hlavním důvodem nespokojenosti potíže s erekcí či nechuť k sexu, v poslední době je to spíše vše, co souvisí s prací.

A zatímco dříve byla nejčastější výmluvou pro odmítnutí sexu bolest hlavy či únava, nyní přibyla i věta: "Mám ještě práci". Potvrzují to i sexuologové na základě praxe ve svých ordinacích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl sexuolog Ondřej Trojan

„Je to skutečně tak. Dříve, když šlo o nezájem o sex, tak to byla spíše diagnóza přisuzovaná ženám. Dnes ale naše ordinace s tímto problémem čím dál častěji navštěvují i muži. A často je za tím i vysoké pracovní nasazení, které musí mít, aby přežili na trhu práce,“ říká sexuolog Ondřej Trojan.

Svým pacientům v takovém případě radí především změnu životního stylu. „Pokud se opravdu nedá nic udělat s úpravou životosprávy, tedy pracovat méně, tak by si lidé aspoň měli pracovní dny i týden rozdělit jasně na práci a odpočinek, i když je ho třeba méně než dříve,“ doporučuje sexuolog.

Lidé by podle něj měli dodržovat volný víkend nebo alespoň jeden den bez práce. „Je to nesmírně důležité i z hlediska obecného zdraví. Člověk, který pracuje bez oddechu, je daleko více ohrožen různými chorobami, jako je infarkt, mrtvice, vysoký tlak a podobně,“ vysvětluje Trojan a dodává:

„Není to jen otázka sexu. Když je tělo vyčerpané, začne si brát ze svých rezerv. A pro přežití jednotlivce sex není důležitý. Ten je důležitý pro přežití celého druhu.“

Výsledky závisí i na formulaci otázek

Výzkum probíhal v Česku a na Slovensku a zjistil poměrně překvapivou věc. Přestože jsou Slováci více nábožensky založení, Češi jsou v sexu konzervativnější. Ondřej Trojan si tím ale není úplně jistý.

„To bych musel vidět formulaci otázek, je to strašně zavádějící. Například když se ptáme, kolikrát týdně se lidé věnují sexu, není úplně jednoznačné, jestli se tím myslí jen pohlavní styk, nebo i jiné aktivity, které mohou být u řady lidí docela dobrou náhražkou,“ zamýšlí se sexuolog a uvádí konkrétní příklad:

„Zaujalo mě třeba, že podle výsledků se autoerotice nevěnují tři pětiny Slováků a dvě pětiny Čechů. To je strašně velké číslo a připadá mi docela zvláštní, že by 60 procent Slováků a 40 procent Čechů nikdy nemasturbovalo, tomu se mi nechce věřit.“

Jan Richter, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme