Češi použili jako první na světě nový typ kardiostimulátoru

Čeští lékaři jako vůbec první na světě začali používat novou generaci kardiostimulátoru. Přístroj je bezdrátový, velikostí menší než tužková baterie. Nemocným ho zdravotníci implantují přímo do srdce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil s novým přístrojem v ruce, první pacient na světě s novým kardiostimulátorem Miroslav Šeba a viceprezident společnosti Nanostim Chris Hubbard

Zleva primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil s novým přístrojem v ruce, první pacient na světě s novým kardiostimulátorem Miroslav Šeba a viceprezident společnosti Nanostim Chris Hubbard | Zdroj: ČTK

Unikátní technologii vyvinula americká firma Nanostim, jejími prvními uživateli jsou ale pacienti Nemocnice Na Homolce.

Zákroky provedl primář tamního kardiologického oddělení profesor Petr Neužil, který se podílel na vývoji kardiostimulátoru.

Strojek byl voperován zatím šestnácti pacientům s pomalým srdečním tepem. Operace trvá zhruba patnáct minut, pacient při ní zůstává při vědomí. Anestezie není nutná a lékař ho dokáže provést bez jakékoli asistence.

Současné modely se používají více než padesát let.Běžný stimulátor se umísťuje v podkoží pod klíční kostí, z něj pak vedou elektrody do srdce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s profesorem Petrem Neužilem, který se podílel na vývoji nového kardiostimulátoru

„Nový typ nepotřebuje žádné elektrody a zavádí se ze stehenní žíly punkční technikou, nic se neřeže. Punkcí se zavede speciální pouzdro, říkáme mu zavaděč. Na katetru pak dovezeme vlastní stimulátor až do hrotu pravé komory, kde se zafixuje,“ vysvětluje lékař.

Poté se ověří funkčnost přístroje, zda správně snímá signály a stimuluje. Pokud je vše v pořádku, lékaři ho oddělí od nosiče a nechají ho volně se pohybovat. V srdci pak zůstává po dobu pěti až osmi let, dokud vydrží baterky.

Převratný koncept se slibnou budoucností

Nový kardiostimulátor je oproti konvenčnímu pro pacienta výhodnější, mimo jiné totiž snižuje dlouhodobá rizika, jako je infekce elektrod či jejich porušení.

Neužil nedokáže odhadnout, jak bude pomůcka dostupná v běžné praxi. „Co se stane s komercionalizací, vůbec nemám představu. Cena musí samozřejmě odpovídat vývoji,“ vysvětluje primář.

Čtyřicet až padesát milionů, které podle jeho slov americká firma investovala do vývoje přístroje, se na výsledné ceně projeví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s profesorem Josefem Kautznerem, šéfem kardiologické kliniky IKEMu

„Neočekáváme ale, že by ten systém byl příliš dražší než běžná stimulace, protože to pak nebude konkurenceschopné,“ dodává Neužil.

Kromě pražské premiéry ověří funkčnost bezdrátového kardiostimulátoru v dalších evropských centrech. Do mezinárodního programu je zapojený i pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Profesor Josef Kautzner z tamní kardiologické kliniky upozorňuje na nezanedbatelný kosmetický efekt nového přístroje.

„I když je moderní kardiostimulátor relativní malý, pořád jsou jeho rozměry kolem čtyř až pěti centimetrů a na výšku kolem šesti milimetrů. V podkoží proto bývá u řady pacientů vidět a je tam jizva tři až pět centimetrů dlouhá,“ upozorňuje odborník na nevýhody dosavadních přístrojů.

Na mezinárodní studii, která se týká nového kardiostimulátoru, bude pracovat osm center ve třech zemích. Jedním z nich je i IKEM, který má těsně před podepsáním dohody. Jakmile bude mít administrativu za sebou, kardiologové institutu se okamžitě zapojí do práce.

Po vyhodnocení výsledků studie může kardiostimulátor získat evropskou značku a být uveden na trh.

Jak pracuje bezdrátový stimulátor - grafický profil se základními údaji | Foto: ČTK

Zuzana Hálová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme