Češi se o dovolené nevzdávají práce. Potřeba odpočinku je ale individuální

Češi neumí o dovolené odpočívat, shoduje se stále více psychologů. Mezi nejčastější prohřešky patří pracovní hovory, vyřizování služebních mailů nebo nejasná domluva o termínech dovolené. Lidé pak mohou mít dojem, že žádnou dovolenou vlastně neměli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté na pláži; moře; dovolená (ilustrační foto)

Turisté na pláži; moře; dovolená (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Práci o dovolené berou psychologové na milost. Od potřeby kontrolovat, co se děje, je prý k psychiatrické diagnóze ještě daleko.

Workoholici by si podle psychiatra Jana Cimického měli najít nějaký snadno splnitelný cíl, který je o dovolené zaměstná. Například si každé ráno zaběhat. A kdo v práci pořád s někým mluví, si možná bude chtít odpočinout jenom s nejbližšími a naopak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala, jak tráví Češi dovolenou

Dávno už také psychologové netvrdí, že jedině dlouhý odpočinek je ten pravý. Délka potřebné dovolené je totiž individuální.

Většina lidí ale potřebuje alespoň deset dní, myslí si Cimický. Varuje hlavně před krátkým volnem, ze kterého zabere velkou část samotné cestování.

„Jestliže se rozhodne, že bude odpočívat týden, to znamená, že pojede někam hodně daleko k moři vyčerpávajícím způsobem, tři dny se bude vzpamatovávat, pak den se bude rekreovat a tři dny pojede zase zpátky. Nemá to smysl a je to jenom další stres navíc,“ vysvětluje.

„Pro nás lidi z mírného pásma je především důležité, aby v létě, teď nejde jenom o dovolenou, ale prostě o letní dny, abychom načerpali hodně slunce a světla do našeho hypothalamu, do podvěsku mozkového, který je taková fotobuňka, která načerpá tyhle kvanta světla. A ty si pak neseme do pošmourných dnů podzimu a zimy,“ dodává Cimický.

Shoduje se s ním i kouč manažerů Petr Pražák. Dovolenou je podle něj potřeba dobře naplánovat:

zábava u moře – stavění hradu z písku | Foto: Jan Rosenauer

„Samozřejmě ideální z ekonomického hlediska je nějaká delší dovolená, čili skutečně čtrnáct dnů nebo alespoň deset dnů je lepší. Máte čas na cestu, budete se tři dny vzpamatovávat, přemýšlet o práci, pak jeden den vypnete. A pak pokud máte týden, tak asi už přemýšlíte, co bude.“

Psycholog Jeroným Klimeš je ale přesvědčen, že kdo správně odpočívá i během týdne, žádnou dovolenou vlastně nepotřebuje. Rozhodně by se prý na dny volna lidé neměli těšit jako na smilování.

„Člověk by měl dovolenou využívat především k realizaci snů, které nemůže realizovat během běžného pracovního roku. To znamená pokud se chce člověk kouknout na Srí Lanku, tak samozřejmě dovolená je jediná a ideální příležitost tohoto snu dosáhnout. Jakmile si chce při dovolené odpočinout od běžného shonu v pracovním roku, tak je to známkou toho, že špatně relaxuje během týdne,“ upozorňuje.

Lenka Jansová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme