Češi zkoušejí raw food. Syrovou stravu propaguje Madonna i Sting

Fenomén raw food dorazil do Česka. Syrové jídlo vyhledává stále více lidí a přibývá podniků, které ho nabízejí. Mezi častými hosty jsou také vitariáni, kteří jedí pouze takto tepelně neupravené potraviny. Na raw food si ale pochutnají i vegetariáni nebo vegani.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raw food: Šáteček z mořské pěny plněný mangovým relishem a jemně pikantní omáčkou | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Raw a veganskou restauraci vede v Praze 2 40letý David Zmrzlý, který je už čtyři roky veganem. Nejí tedy kromě masa ani jiné živočišné produkty jako vajíčka a mléčné výrobky.

„Ten trend je pozitivní, zákazníků přibývá. Chodí i alergici, zejména celiaci, a lidé, kteří jsou alergičtí na laktózu, tedy mléčnou bílkovinu,“ přibližuje Zmrzlý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi zkoušejí raw food. Syrovou stravu propaguje Madonna i Sting. Téma pro reportérku Veroniku Hlaváčovou

Raw food připravuje i Lenka Kočová z Českých Budějovic.

„Jí se pouze ovoce, oříšky, semínka a všechno rostlinného původu. Tepelně se neupravuje, maximálně se suší na 42 stupňů. Ve stravě jsou tak zachované nejen vitamíny a minerály, ale také veškeré enzymy, které jsou pro náš organismus důležité,“ přibližuje.

Lékaři a výživoví poradci se staví k podobným trendům různě. Kateřina Cajthamlová je nedoporučuje ženám, které čekají dítě nebo kojí.

„Chtěla bych velmi upozornit na makrobiotický a veganský životní styl, tyhle věci by se měly během těhotenství a kojení opravdu odložit. Jsou to styly, které bez dodatku nějakých vitamínů neumožňují normální stravování," konstatuje Cajthamlová.

Na raw food se po celé republice zaměřuje už více než třicet podniků. Novému fenoménu se věnuje i festival RawFest, který se tento víkend koná na ostrově Štvanice. Kromě degustací a kulinářských workshopů chce představit také nejnovější trendy v přípravě raw pokrmů.

Syrové stravě fandí i česká topmodelka Helena Houdová, která v roce 1999 zvítězila v soutěži Miss České republiky.

Helena Houdová | Foto: Jana Přinosilová

Ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnálu přiznala, že dřív normálně jedla maso i buchty a štrůdl od babičky.

„V 15 letech už jsem nemohla sníst maso tvora, který byl živý,“ popsala Houdová.

Syrovou nebo veganskou stravu propaguje také třeba zpěvák Sting nebo zpěvačky Madonna a Cher.

Anna Kottová, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme